Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie
oraz
Dom Emisyjny Manuscriptum we współpracy z Grupą Goldenmark

uprzejmie zapraszają na wyjątkowy pokaz księgi kolekcjonerskiej

Kronika Galla Anonima

Pokaz Kroniki odbędzie się w tym dniu jednocześnie w kilku miastach Polski,
zaś Kronikę w prezencie otrzyma ta instytucja,
która na otwartym pokazie zgromadzi największą liczbę uczestników!
Zapraszamy na pokaz otwarty do naszej Biblioteki!

Sylwetkę Galla Anonima oraz dzieje jego Kroniki przybliży dr Paweł Jusiak
(adiunkt w Zakładzie Historii Polski Średniowiecznej i Dziejów Gospodarczych Instytutu Historii UMCS)

Pokaz odbędzie się 26 lutego (wtorek) 2019 r. o godz. 17.00 w Galerii Biblioteki
(Lublin, ul. Narutowicza 4)

 Wstęp wolny. Zapraszamy!

   Kronika Galla Anonima wydana nakładem Domu Emisyjnnego Manuscriptum we współpracy z Grupą Goldenmark to pierwsza w Polsce artystyczna księga mennicza z oryginalnym medalem z czystego srebra lokacyjnego.
Autorem słynnej Kroniki był średniowieczny skryba, wędrowiec i mnich Gall Anonim, który na kartach swojego manuskryptu, po raz pierwszy w historii, spisał dzieje oraz realia ówczesnej Polski. Oryginał Kroniki nie dotrwał do naszych czasów, a najstarsze zachowane rękopiśmienne jej kopie pochodzą z XIV wieku i znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej.
Niniejsza księga zawiera – pochodzące z 1873 roku – tłumaczenie z łaciny na język polski, poczynione przez Zygmunta Komarnickiego.
To niezwykłe artystyczne wydanie kolekcjonerskie zawiera oryginalne teksty spisane minuskułą karolińską i liczne ozdobniki z ręcznie nakładanego 24-karatowego złota. Wszystko to na specjalnym papierze, pergamenacie, imitującym średniowieczny pergamin, który zapewne został użyty przez samego Galla. Unikatowa organiczna oprawa introligatorska wykonana jest z wykorzystaniem wiekowych drewnianych desek oraz ręcznie wybarwianej skóry. Na grzbiecie charakterystyczne zwięzy, wskazujące na ręczne szycie nićmi bawełnianymi. Użyte materiały oraz technologię dobrano tak, aby nawiązywały do tych wykorzystywanych w średniowieczu. Awers oprawy zdobi unikalny medal z wizerunkiem Galla Anonima, specjalnie zaprojektowany i wybity z 0,5 kg czystego srebra (próba 999) w Mennicy Państwowej.
(https://manuscriptum.pl/pl/nasze-dziela/26-kronika-galla-anonima.html)

Pierwszy egzemplarz kolekcjonerskiego wydania Kroniki Galla Anonima trafił
w listopadzie 2018 roku do zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Księga została wydana w nakładzie 966 egzemplarzy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
https://manuscriptum.pl/pl/nasze-dziela/26-kronika-galla-anonima.html

Festiwal Galla Anonima – zaproszenie