Inauguracja cyklu spotkań
Z HIERONIMEM PO LUBELSZCZYŹNIE
w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej
im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie inauguruje cykl spotkań regionalnych pod hasłem „Z Hieronimem po Lubelszczyźnie”. Celem spotkań będzie prezentacja gmin i miejscowości Lubelszczyzny – ich historii i kultury, a zwłaszcza społeczności lokalnych, których owocna, barwna i różnorodna działalność stanowi o niepowtarzalności naszego regionu. Jako pierwsza zaprezentuje się Gmina Kąkolewnica.

Anna Mróz – Wójt Gminy Kąkolewnica
Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy

Tadeusz Sławecki – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

zapraszają na

spotkanie z kulturą i tradycją Kąkolewnicy

20 lutego 2020 r., godz. 17.00,
Galeria Biblioteki, Lublin, ul. Narutowicza 4

W programie:

• prezentacja Gminy Kąkolewnica;
  • Irena Golec – nauczyciel i społecznik – WSPOMNIENIA;
    otwarcie wystawy poświęconej Irenie Golec ze zbiorów Gminy Kąkolewnica
    i archiwów prywatnych;
  • koncert Zespołu Śpiewaczego „Wrzos” z Kąkolewnicy;
  • na regionalne potrawy Gminy Kąkolewnica zapraszają:
    Koło Gospodyń Wiejskich z Turowa i Zespół Śpiewaczy „Wrzos” z Kąkolewnicy

Irena Golec urodziła się 5 listopada 1911 roku w Turowie, gm. Kąkolewnica, powiat radzyński. Swoje bogate i aktywne życie związała z miejscem urodzenia. Była aktywną działaczką ludową, animatorem kultury, nauczycielką języka polskiego i dyrektorem szkoły w Turowie. Jej wychowankami są m.in. znani profesorowie lubelskich uczelni. W czasie II wojny światowej działała w szeregach Batalionów Chłopskich (ps. „Irka”, „Kosa”), organizowała kursy sanitarne i tajne nauczanie – prowadziła m. in. komplety samokształceniowe w zakresie szkoły średniej.
Zmarła 9 września 1999 roku. Pozostała w pamięci mieszkańców Turowa i okolic jako człowiek skromny, czyniący dobro, szlachetny. Od roku 2007 odbywa się w Kąkolewnicy – cieszący się dużą popularnością – Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Ireny Golec „Czerwona Róża dla Niej”.

„Wrzos” – śpiewające dwudziestolecie

Zespół Śpiewaczy „Wrzos” istnieje przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kąkolewnicy od 2000 roku, liczy 15 osób. Zespołem kierowały: Stanisława Kośmider, Kazimiera Gomółka, a obecnie funkcję tę pełni Józefa Iwanowska. Instruktorem muzycznym zespołu przez całe 20-lecie jest Sławomir Woch. Głównym celem Zespołu jest kultywowanie i pielęgnowanie śpiewu ludowego, przypominanie dawnych i upowszechnianie nowych pieśni.
Zespół „Wrzos” w swoim repertuarze posiada ponad 300 pieśni ludowych, kolęd, pieśni maryjnych, wielkopostnych, biesiadnych. W większości wykonuje utwory w układzie 2-głosowym, a także unisono. Część wykonywanego repertuaru, zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej, jest autorska. Zespół bierze głównie udział
w uroczystościach lokalnych, takich jak Dzień Kobiet, Dzień Seniora, dożynki i festyny gminne. Uczestniczy także w imprezach na szczeblu powiatu radzyńskiego (dożynki powiatowe; przeglądy: pieśni maryjnych, kolęd, pieśni wielkopostnych, patriotycznych; spotkania towarzyskie i biesiady), a także w imprezach wojewódzkich („Pierogi”, dożynki wojewódzkie, Święto Ludowe).
Zespół otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Kolęd w Niepokalanowie (2002), Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich, I miejsce w powiatowym przeglądzie pieśni maryjnych w Ostrówkach (2003). Trzykrotnie brał udział w wojewódzkich eliminacjach Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Lublinie. Wystąpił z koncertem pieśni ludowych w auli Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (2006), koncertował na ogólnopolskim sympozjum dot. niepełnosprawności dzieci w Lublinie (2008), zdobył I miejsce na międzypowiatowym konkursie piosenki ludowej w Milanowie (2010), zajął I miejsce na powiatowym konkursie pieśni maryjnej w Kolembrodach (2013), wykonał koncert pieśni wielkopostnych w Łukowie (2014), uczestniczył w przeglądzie pieśni i piosenek strażackich w Siemiatyczach i wykonał koncert z okazji Światowych Dni Młodzieży w Międzyrzecu Podlaskim (2016). Dwukrotnie występował  na zaproszenie Domu Kultury i zespołu „Jubilat” w Kraśniku, dwukrotnie otrzymał wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Seniorów. W ciągu 20 lat swojej działalności zespół śpiewaczy „Wrzos” wystąpił ponad 500 razy na różnych uroczystościach i przeglądach.

Wystawa poświęcona Irenie Golec ze zbiorów Gminy Kąkolewnica
i archiwów prywatnych będzie dostępna dla zwiedzających w Autorskiej Galerii Hol
w godzinach pracy Biblioteki do 7 III 2020 roku.

Na spotkanie i wystawę wstęp wolny. Zapraszamy!