Do wnętrza głównego budynku przy ul. Narutowicza 4 wchodzi się przez ręcznie otwierane  drzwi.  Po przekroczeniu wejścia głównego wchodzi się do holu. Na wprost wejścia znajduje się winda. Po prawej stronie znajduje się wypożyczalnia. Korzystając z windy lub schodów znajdujących się po lewej stronie można dostać się na poziom -1.  Na tym poziomie znajduje się  Czytelnia internetowa, szatnia oraz toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wjeżdżając windą na poziom 1 osoby na wózku inwalidzkim mogą skorzystać z czytelni czasopism, gdzie mogą otrzymać wszystkie potrzebne materiały biblioteczne , skorzystać z czytnika dla osób niedowidzących i słabowidzących da Vinci oraz bezpłatny dostęp do Wi-Fi. Na tym poziomie dostępne są również Dział Opracowania Zbiorów , Dział Wydawnictw Ciągłych, ksero i Czytelnia Naukowa do których można dostać się pokonując kilkanaście stopni schodów.

Na poziomie 2 obok windy znajduje się Dział Zbiorów Specjalnych. Po pokonaniu kilku stopni schodów  dostaniemy się do Czytelni Zbiorów Specjalnych i Galerii Biblioteki.

Budynek Biblioteki ma 4 kondygnacje. Komunikację między piętrami zapewnia winda dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Winda jest wyposażona w system informacji głosowej oraz przyciski oznaczone brajlem. Stopnie schodów oznaczone są kontrastowo.

Istnieje możliwość wprowadzenie psa przewodnika/asystenta osoby niewidomej.