Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Spotkanie autorskie Joanny Jodełki i promocja książki „2 miliony za Grunwald”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie
Wydawnictwo W.A.B
Instytut Książki 

serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie

Joanny Jodełki

i promocję książki

„2 miliony za Grunwald”

 

4 grudnia 2018 r., godz. 17.00
Galeria Biblioteki

Lublin, ul. Narutowicza 4

2 miliony za Grunwald - okładka

Spotkanie z Autorką i książką odbędzie się w gmachu, który jest jednym z bohaterów opisywanej historii. W gmachu przy ulicy Narutowicza 4, będącym obecnie siedzibą Wojewódzkiej  Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, przechowywano w  czasie II wojny światowej obrazy Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i „Kazanie Skargi”. To okazja, by o niezwykłej historii usłyszeć w miejscu, które jest milczącym świadkiem historii opowiedzianej przez Joannę Jodełkę w książce 2 miliony za Grunwald. Bo książka ta jest
inspirowana prawdziwymi wydarzeniami – jest pasjonującą opowieścią o wojennych losach „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki i o ludziach, którzy gotowi byli bronić jej za wszelką cenę.

 

Jesienią 1939 r. po wkroczeniu na polskie ziemie hitlerowcy rozpoczynają działania, mające na celu zniszczenie śladów polskości. Na ich celowniku znajduje się obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” przedstawiający klęskę Krzyżaków, a tym samym godzący w niemiecką dumę narodową. Władze III Rzeszy wyznaczają za wskazanie miejsca ukrycia płótna nagrodę w wysokości 2 milionów marek. W poszukiwania obrazu ze szczególnym zaangażowaniem włącza się młody oficer Gerhard von Lossow, którego ród od pokoleń związany był z Niemieckim Zakonem Rycerskim. Kiedy obrazowi zaczyna grozić realne niebezpieczeństwo, polscy muzealnicy podejmują dramatyczną walkę o jego ocalenie. W kraju ogarniętym wojną i opuszczonym przez rząd pozostają jednak osamotnieni w swoich działaniach i zdani na pomoc przypadkowych ludzi (…).
(materiały organizatora)

 

Joanna JodełkaJoanna Jodełka – ur. 1973 r., absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jej debiutancka powieści kryminalna Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach ukazała się
w 2010 roku i została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu – przyznawaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia. Kanwą powieści są malowidła na sklepieniu kapitularza w katedrze gnieźnieńskiej. W 2011 roku ukazała się Grzechotka, następnie Kamyk (2012), później Kryminalistka (2015) i Wariatka (2016), za którą otrzymała wyróżnienie na festiwalu „Kryminalna Piła”.

Do tematu sztuki autorka powróciła w 2014 roku w powieści fantasy Ars Dragonia. W 2017 roku ukazał się przewodnik poświęcony zabytkom województwa wielkopolskiego Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom. Najnowsza powieść – 2 miliony za Grunwald – oparta jest na faktach i opowiada o wojennych losach obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki.

 

Organizatorzy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego
Instytut Książki
Wydawnictwo W.A.B.

Miejsce

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego
Narutowicza 4
Lublin, 20-004 Polska
+ Google Map
Telefon:
81-52-87-437
Strona internetowa:
www.wbp.lublin.pl
 
 
Do góry