Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymuj powiadomienia o wydarzeniach!

Dostrzegacz Biblioteczny

Winieta kwartalnika Dostrzegacz Biblioteczny, litery b i d tworzą stylizowane binokle

Bibliotekarz Lubelski

Winieta rocznika Bibliotekarz Lubelski

• This event has passed.

Wystawa: SŁAWOMIR RATAJSKI – MALARSTWO × 3

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie
serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy

SŁAWOMIR RATAJSKI
MALARSTWO × 3

Wernisaż
5 kwietnia 2019 r., godz. 18.00
Galeria Biblioteki
Lublin, ul. Narutowicza 4

Sławomir Ratajski, ur. 1955 w Warszawie, gdzie ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych. Od 1987 pracuje na macierzystej uczelni, zaczynał jako asystent uzyskując prof. Jerzego Tchórzewskiego, a potem prowadził pracownię rysunku na Wydziale Grafiki. Obecnie jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Sztuki Mediów, gdzie prowadzi autorską Pracownię Koncepcji Artystycznych. Debiutował w latach 80. twórczością silnie utożsamianą z nurtem Nowej Ekspresji, jednocześnie „włączając się w ruch niezależnego życia artystycznego okresu stanu wojennego, unikając jednak tematów doraźnie publicystycznych. W początku lat 80. malował obrazy inspirowane widokami miejskich murów, które stanowiły prawdziwe pole walki społeczeństwa z władzą, a w cyklu „Flagi” wykorzystywał kolorystykę i dwutorowość flagi polskiej. Patriotyczna i zaangażowana symbolika idzie w tych pracach w parze z dbałością o jakość czysto malarską, jakby w tej sferze artysta szukał źródła siły w obywatelskiej walce, którą przyszło toczyć w tych latach. Ten poważny ton dźwięczy w malarstwie Ratajskiego niezalenie od stylistyki jego prac w kolejnych etapach twórczości (…).

Na przełomie lat 80. i 90. stopniowo ograniczał narrację i symbolikę na rzecz tajemniczych abstrakcyjnych form. W 1993 zaczął konstruować instalacje malarskie złożone z ogromnych monochromatycznych płócien”. (Maryla Sitkowska, Słownik Malarzy Polskich, Arkady 2001).

Obecnie, pozostawszy wierny ekspresyjnemu podejściu, coraz bardziej skłania się ku formom abstrakcyjnym, wzmacniając jednocześnie grę kolorystyczną. Zróżnicowaną twórczość malarską prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. na pokazach polskiej sztuki za granicą (m.in.
w Paryżu, Berlinie, Madrycie, Salamance, Lipsku, Budapeszcie, Wiedniu, Cagnes sur Mer, Stambule, Moskwie, Lwowie, Ankarze, Buenos Aires).

Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w kraju i za granicą.

www.slawomirratajski.pl

Ekspozycji towarzyszy katalog wystawy, który można nabyć bibliotecznej Księgarni „U Hieronima”.

Wystawa będzie czynna do 18 maja 2019 r. w godzinach pracy Biblioteki.
Wstęp wolny. Zapraszamy!

Start: