Przygoda z Dyskusyjnym Klubem Książki w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej rozpoczęła się w 2009 r. Jedną z głównych idei przyświecających powstaniu klubu była chęć zrzeszenia stałych czytelników biblioteki. Miłośnicy dobrej literatury zapragnęli podzielić się z innymi swoimi wrażeniami i przeżyciami na temat przeczytanych książek.

Do klubu przystąpiły przede wszystkim młode czytelniczki, dla których czytanie stanowi ulubioną formę spędzenia wolnego czasu. Klubowiczki czytają zarówno pozycje autorów klasycznych jak i współczesnych. Książka jest
dla nich nieodłączną częścią życia.

Obok stałych członków klubu uczestnikami spotkań są uczniowie              z Zespołu Szkół Rolniczych Kijanach, Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, Zespołu Szkół w Milejowie oraz wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Podgłębokiem.

Inauguracja DKK miała miejsce 16 lutego z okazji Walentynek.
W romantycznej atmosferze, przy blasku świec dyskutowano na temat  „Ukochanych książek o miłości”. Rozmawialiśmy o potędze miłości Adama Mickiewicza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Bolesława Leśmiana, Sylvi Plath, Małego Księcia (A. de Saint-Exupéry), Cayetano Delaura i Sierva Marii
( G.G. Marquez „O miłości i innych demonach”), Tatiany i Aleksandra
(P. Simons „Jeździec miedziany”), Hanki i Antka Borynów
(W.S. Reymont „Chłopi”), Corinne (C. Hofmann „Biała Masajka”), Heleny Kurcewiczówny i Jana Skrzetuskiego oraz Jerzego Bohuna (H. Sienkiewicz „Ogniem i mieczem”), Cathy i Heathcliffa (E. J. Brontë „Wichrowe wzgórza”), Elżbiety Bawarskiej i Franciszka Józefa (B. Hamann „Cesarzowa Elżbieta”).

Kolejne spotkania organizowane regularnie dotyczyły różnej tematyki. Omawialiśmy problemy dotyczące współczesnej młodzieży. Podczas spotkania ph. ,,Narkotyki w literaturze” klubowicze starali się przedstawić problem uzależnienia przywołując przykłady postaci literackich z różnych pozycji książkowych. Za kanwę do dyskusji posłużyły następujące utwory: F. Christiane „My, dzieci z dworca zoo”, T. Piątka „Heroina”, B. Rosiek „Pamiętnik narkomanki” oraz „Kokaina”, F. Bryły „Spowiedź narkomana”, J.P. Krasnodębskiego „Stokrotka”, ,,Stokrotka i demony” a także utwory klasyków literatury polskiej: E. Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”, H. Sienkiewicza ,,Rodzina Połanieckich”, W. Berenta „Próchno”

Obok trudnych zagadnień były luźne i przyjemne tematy tj. obraz kobiety
w literaturze polskiej na przełomie dziejów
. Spotkanie zorganizowaliśmy
z okazji Dnia Kobiet. Uczestniczki dzieliły się swoimi uwagami na temat ulubionych książek. Były to: ,,Listy miłosne” M. Nurowskiej, ,Lalka” B. Prusa, ,,Rewers” A. Barta, ,,Nad Niemnem” E. Orzeszkowej, ,,Dom
nad rozlewiskiem” M. Kalicińskiej, ,,Noce i dnie” M. Dąbrowskiej.
Na ich podstawie rozważały kondycję kobiety w różnych epokach i ukazały portrety psychologiczne wybranych bohaterek literackich.

Do ciekawych można zaliczyć wakacyjne spotkanie ph. ”Lato
z książką”
. Przedmiotem dyskusji była literatura najczęściej wybierana latem. Piękna pora roku i wakacyjny nastrój stały się inspiracją do kolejnej rozmowy
o książkach tj.: ,,PS kocham cię” Beceli Ahern, ,,Samotność w sieci” Janusza Wiśniewskiego, ,,Kryzys” i ,,Chromosom 6” Robin’a Cook’a, ,,Weronika postanawia umrzeć” i ,,Nad brzegiem rzeki Piedry usiadłam i płakałam” Paulo Coelho, ,,Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, ,,Czerwone i czarne” Henryka Beyle’a (Stendhal’a), ,,Spóźnieni kochankowie” Williama Wharton’a, ,,Biesy” Fiodora Dostojewskiego, ,,Wyrwany z piekła. Świadectwo narkomana” Laurent’a Gay’a.. Miłość do literatury okazała się silniejsza niż plażowa pogoda za oknem. W spotkaniu uczestniczyły przyjaciółki i stałe czytelniczki książnicy.

W ciągu niecałych dwóch lat działalności Dyskusyjny Klub Książki gościł interesujących literatów. Wśród nich był Jan Paweł Krasnodębski – poeta, prozaik, terapeuta. Twórca takich bestsellerów jak: „Stokrotka, ,,Stokrotka
i demony”. Podczas spotkania pisarz opowiadał ciekawie, barwnie,
a jednocześnie naturalnie i niezwykle przekonywująco o tym jak zmierzył się
z problemem nałogu. Zdradził magiczne słowa, dzięki którym jest możliwa – według niego – akceptacja siebie jako istoty potrzebnej w społeczeństwie. ,,Jestem. Nie chcę. Kocham. Kochaj mnie. Pomóż mi”.

Klubowicze i przybyli goście wysłuchali prawdziwej historii człowieka dotkniętego uzależnieniami. Zrywającego z nałogiem alkoholowym
i uzależnieniem od leków, mającego trudności w odnalezieniu się w świecie. Wyznania Jana Pawła Krasnodębskiego wywarły ogromne wrażenie
na zgromadzonych. Po prezentacji pisarz odpowiadał na pytania dotyczące twórczości i pracy związanej z terapią ludzi uzależnionych od alkoholu.

Nasz Dyskusyjny Klub Książki w połączeniu z DKK MGBP w Łęcznej gościł również niezwykłą podróżniczkę, fotografa, autorkę książki „Szybsza niż lew” – Agnieszkę Martinkę. Tematem spotkania była pionierska wyprawa rowerowa pisarki wokół jeziora Wiktorii.

Zgromadzeni goście wysłuchali interesującej relacji z podróży rowerowej do dalekiej Afryki. Pani Agnieszka w barwny i obrazowy sposób przytoczyła wiele ciekawostek, wydarzeń i perypetii, jakie ją spotkały w trakcie trzytygodniowej wyprawy. Autorka z ogromną pasją opowiadała o tradycjach
i kulturze tubylców zamieszkałych na „Czarnym Lądzie”. Urozmaicenie jej wypowiedzi stanowiły przywiezione z wyjazdu fotografie, oryginalne elementy sztuki ludowej, a także przygotowana specjalnie na tą okoliczność prezentacja multimedialna. Uczestnicy spotkania mieli okazję przekonać się na żywo
o ogromnej charyzmie i odwadze kobiety podróżnika.

Przyszłość Dyskusyjnego Klubu Książki PBP w Łęcznej rysuje się
w jasnych barwach. Planowane są kolejne, interesujące spotkania poświęcone pasjonującym lekturom.