W Gminnej Bibliotece Publicznej w Stężycy  14 czerwca b.r. odbyło się pierwsze spotkanie autorskie, które zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
DKK,  to lokalne grupy czytelnicze działające przy bibliotekach.
Ich uczestnicy spotykają się i wspólnie czytają książki, dyskutują o nich, piszą recenzje.
Projekt ten jest adaptacją brytyjskiej idei „realing clubs” – wspólnego czytania i wspólnej rozmowy o książkach.
Program realizowany jest przy współpracy Instytutu Książki oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, którą reprezentuje Pani Magda Wójcikiewicz – koordynator wojewódzki naszych działań.
Naszym szczególnym Gościem, była znana i lubiana pisarka, poetka i eseistka
Pani Marta Fox.
Tematem twórczości prozatorskiej autorki są problemy dzieci i młodzieży, związane głównie
z dojrzewaniem emocjonalnym – Pani potrafi o tym pisać bez zakłamania i bardzo subtelnie.
Podbija swoimi książkami serca nastolatek, ale również dzięki ostatnim powieściom
(n.p.: „Kobieta zaklęta w kamień”) staje się idolką ich mam i babć.
Znana jest z lekkiego, gawędziarskiego stylu. Rejestruje kobiecą stronę codzienności,
doskonale oddając specyfikę „babskiego doświadczania świata”.
Autorka tworzy wiersze, powieści i opowiadania, bardzo cenione w środowisku literackim.
Jest dwukrotną laureatką Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej.
Została wyróżniona w 1995 r. w konkursie „Książką Roku”.
W 2004 r. otrzymała „Złoty Telefon” – honorowe odznaczenie „Niebieskiej Linii” –Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie.
W 2006 r. – Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Należy do wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Nasze spotkanie rozpoczęło się o godz. 12 i trwało w bardzo serdecznej atmosferze
przez 1,5  godziny.
Uczestniczyła w nim aktywna młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjum  (Stężyca i Rokitna Nowa), nauczyciele, koleżanki  z naszych filii bibliotecznych oraz członkowie DKK –  ogółem ponad 50 osób.
Wszyscy z zainteresowaniem słuchali czytanych przez autorkę fragmentów jej książek, opowieści
o procesie rodzenia się nowych tytułów i życiu prywatnym pisarki..
Następnie zadawano pytania, na które autorka udzielała szczerych odpowiedzi.
Uczennica Paulina Świtaj, która pierwsza odważyła się zadać Pani Marcie pytanie dostała w nagrodę najnowszą książkę z autografem.
Uczestników spotkania interesowało m.in.: ”Skąd się bierze pomysł na książkę?”, „Jak wygląda dzień pracy pisarza?”, „Kiedy jest najlepsza pora na pisanie?”, pytali o jej kontakty
z wydawnictwem i czytelnikami, o pasję pisania, o ulubione książki i pisarzy.
Po spotkaniu każdy mógł porozmawiać z autorką, otrzymać autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie z Gościem.
Pani Marta Fox jest otwarta dla innych, z dystansem do siebie i zadziwia znajomością problemów współczesnej młodzieży. Ma w sobie wiele spontaniczności , ciepła oraz dużą dawkę humoru
i pozytywnej energii.
Jeden z uczniów – Piotr  Głodek, po spotkaniu powiedział: „Ja, nie mogłem uwierzyć, że to jest właśnie ta Pani, która napisała książkę, którą właśnie skończyłem czytać…ja czułem się jak zahipnotyzowany”.