Spotkanie pełne grozy

w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dorosłych w Stojeszynie Pierwszym

16 maja 2012r. w Bibliotece w Stojeszynie Pierwszym miało miejsce spotkanie autorskie z pisarzem Stefanem Dardą. Spotkanie zostało zorganizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i sfinansowane przez Instytutu Książki „Tu czytamy. Dyskusyjne Kluby Książki”.

Stefan Darda urodzony w Tomaszowie Lubelskim, od dziecka jest związany z Lubelszczyzną i te rejony opisuje w swoich powieściach grozy. Jest autorem powieści „Dom na Wyrębach”, która została nominowana do Nagrody Sfinks w kategorii „Polska powieść roku” i Nagrody im. Janusza A. Zajdla, oraz cyklu „Czarny Wygon”, w skład którego wchodzą tomy: „Słoneczna Dolina”, Starzyzna” i „Bisy” (tom trzeci ma ukazać się w czerwcu bieżącego roku).

Chociaż było to pierwsze spotkanie z autorem tego typu literatury, frekwencja była dość wysoka. Oprócz „klubowiczów” i zaproszonych gości, przybyła grupa czytelników zainteresowana samym wydarzeniem kulturalnym, jakim jest spotkanie pisarza.

Czytelnicy mieli okazję porozmawiać z autorem o tematyce jaką prezentuje w swojej twórczości. Odpowiadając na pytania zebranych, Darda opowiadał o swoich fascynacjach folklorem i dawnymi legendami, które stają się inspiracją do jego kolejnych powieści grozy. W sposób barwny i ciekawy opowiadał również o procesie powstawania swoich książek, o szukaniu i wyborze tematów, postaci oraz miejsc pasujących swą atmosferą do świata powieści. Padło także pytanie o drogę jaką musi przebyć pisarz od napisania książki aż do ukazania się jej na rynku? Darda odpowiedział wyczerpująco, przedstawiając swoje doświadczenia z wydawnictwem, które prezentuje jego twórczość.

Pierwsza część spotkania zakończyła się możliwością nabycia książek Stefana Dardy wraz z autografem.

Druga część spotkania z pisarzem przebiegła w kameralnym gronie „klubowiczów”. Przeważała luźna rozmowa na tematy głównie związane z kulturą i wierzeniami ludowymi Lubelszczyzny. Darda przedstawił autentyczne historie z dreszczykiem, które stały się inspiracją jego bestselerowej powieści „Dom na Wyrębach”. Pisarz okazał się bardzo miłym i wyrozumiałym rozmówcą. Na koniec czytelnicy otrzymali zakładki z dedykacją jako bezcenne pamiątki po spotkaniu autorskim.

„Życie składa się z chwil. Ulotnych, niezapomnianych, takich, których nie chce się pamiętać i takich, które wgryzają się w świadomość, nie mając za żadną cenę ochoty jej opuścić.”

Stefan Darda „Dom na Wyrębach”.