Z żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
w dniu 9 listopada 2012 r. w Łodzi

śp.
Profesora Jerzego Starnawskiego

Przyjaciela Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Rodzinie Pana Profesora
składamy wyrazy współczucia

Dyrekcja i Pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Prof. zw. dr hab. Jerzy Starnawski – wybitny historyk literatury polskiej i erudyta, urodził się 27 lutego 1922 r. w Guzówce, w woj. lubelskim. Ukończył studia polonistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1948 r., w 1949 r. obronił pracę doktorską. W latach 1950-1964 był pracownikiem naukowym KUL; w 1964 r. rozpoczął pracę na Uniwersytecie Łódzkim. W 1981 r. został profesorem zwyczajnym. Był członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności, Towarzystwa Naukowego KUL, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Towarzystwa Filologicznego. Autor około tysiąca publikacji, w tym kilkudziesięciu książek, poświęconych głównie literaturze staropolskiej, literaturze polskiej okresu romantyzmu, naukom pomocniczym historii literatury polskiej, historii polonistyki i neolatynistyce.

Pogrzeb Profesora Jerzego Starnawskiego odbędzie się na cmentarzu przy ul. Lipowej (wejście główne) po żałobnej mszy św., która zostanie odprawiona 17 listopada 2012 r. o godz. 11.00 w Kościele Akademickim KUL.