Wbrew statystykom hrubieszowianie udowodnili, że czytają i to przez 24 godziny non stop. Kreowanie mody na czytanie poparło 486 osób, które uczestniczyły w Maratonie, 277 razy zamieniali się miejscami lektorzy, by przestrzeń do prezentacji głośnego czytania miała jak największa liczba osób.

Już po raz drugi Miejska Biblioteka Publiczna zaraziła epidemią czytelniczą Hrubieszów. Platformą stała się organizacja 24 godzinnego Maratonu Głośnego Czytania. Start nastąpił 12 kwietnia o godz. 9.00, a meta 13 kwietnia o 9.00. Realizacja wydarzenia stała się możliwa dzięki dofinansowaniu, otrzymanemu od Instytutu Książki w ramach projektu „Teraz MY – DKK dla dzieci i młodzieży”. Oficjalnymi partnerami były GBP w Werbkowicach, PBP im. prof. W. Zina oraz ZSM nr 1 w Hrubieszowie.

Z głośników ustawionych w oknach Hrubieszowskiego Domu Kultury przez pełne 24 godziny płynęły w miasto słowa zaczerpnięte z literatury dla dzieci i młodzieży. W podsumowaniu okazało się, że najpopularniejszymi autorami Maratonu byli Jan Brzechwa i Julian Tuwim. Uczestnicy Maratonu mogli przyjść z własną książką i wybranym fragmentem, mogli wybrać coś z kanonu przygotowanego przez bibliotekę; czytanie nie było konieczne, można było wesprzeć akcję po prostu swoją obecnością. Zawodnikami byli ludzie w różnym wieku, począwszy od przedszkolaków, rodziców, aż po słuchaczy Hrubieszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzięki wsparciu Centrum Języka Angielskiego Helen Doron Early English bajka dla dzieci czytana była również w języku angielskim, a jej odbiorcami był Dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki „Lekturynki”.

Uczestnicy świętowali Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Reasumując, w przedsięwzięciu aktywnie wzięło udział 486 osób, 277 razy zmieniali się czytający lektorzy. Przedsięwzięcie nie miałoby takiej rangi i wymiaru, gdyby nie pomoc partnerów. HDK nieodpłatnie udostępnił pomieszczenia, a Niepubliczne Przedszkole Specjalne wypożyczyło niezwykle kolorowy plac zabaw oraz inne elementy scenografii, cieszące się ogromną popularnością nie tylko wśród najmłodszych. Świetnie czuła się tam również młodzież, która w godzinach nocnych wykorzystywała tę przestrzeń na czytanie i regenerację. Nieoceniona okazała się pomoc Związku Strzeleckiego „Strzelec”, którego członkowie przez wiele godzin towarzyszyli ekipie biblioteki pomagając zagospodarować przestrzeń oraz strzegąc bezpieczeństwa uczestników Maratonu, a na koniec imprezy jeszcze znaleźli siłę, by czynnie włączyć się w porządkowanie miejsca Maratonu. Wydarzenie aktywnie wspierały lokalne media: portal LubieHrubie, Hrubieszowska.pl, Hrubieszów.info, Radio RTM „Staszic”. Wiernymi orędownikami byli również: Spółdzielczy Klub Kultury „Słoneczko”, Młodzieżowa Rada Miasta, radny Andrzej Podlewski, Biblioteka Pedagogiczna, Stowarzyszenie Aktywnych Animatorów Kultury, Warsztaty Terapii Zajęciowej, przedszkola i szkoły. Organizację Maratonu wspomogli także Teatr Piosenki „Młyn”, Agencja „Bruno” ,VIVA CLUB oraz niesamowici wolontariusze, którzy w zależności od zgody rodziców mogli towarzyszyć imprezie kilka godzin, a siedmiu z nich dzielnie trwało od początku do końca imprezy.

Swoją przestrzeń miały również Dyskusyjne Kluby Książki działające przy bibliotece, to one na co dzień kreują modę na czytanie wśród mieszkańców Hrubieszowa.