Hrubieszowianie nie czytają? Przeczą temu fakty. Pan Samochodzik, Harry Potter, Król Maciuś I, Koszmarny Karolek, Winnetou, Muminki, Ania, Tomki i inni bohaterowie literaccy towarzyszyli uczestnikom 24 godzinnego Maratonu Głośnego Czytania. Hrubieszów już po raz trzeci miał swoje święto czytania. Miejska Biblioteka Publiczna tym razem rozczytywała mieszkańców literaturą z przygodą w tle. Wbrew statystykom Hrubieszów udowodnił, że czyta i to przez 24 godziny non stop.

24 godzinny Maraton Głośnego Czytania wystartował 9 maja o godz. 10.00, a metę osiągnięto 10 maja o 10.00. Ideę poparło 523 osoby, które uczestniczyły w wydarzeniu, 182 razy zamieniali się lektorzy, by przestrzeń do prezentacji głośnego czytania miała jak największa liczba osób. Najpopularniejszymi bohaterami literackimi tegorocznego Maratonu byli zdecydowanie: Mikołajek, Koszmarny Karolek, Sherlock Holmes i Pan Samochodzik. Często pojawiał się tytuł „Metro 2033”, „Czarne stopy” i „Mały Książę”.  Na Maraton można było przyjść z własną książką i wybranym fragmentem, można było wybrać coś z kanonu przygotowanego przez bibliotekę; czytanie nie było konieczne, sama obecność była już wyrazem poparcia dla akcji biblioteki. Na tym święcie książki każda grupa wiekowa znalazła swoją przestrzeń i miejsce, począwszy od przedszkolaków, rodziców, aż po słuchaczy Hrubieszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Z głośników ustawionych w oknach Hrubieszowskiego Domu Kultury przez pełne 24 godziny płynęły w miasto teksty mówiące o podróżach, przygodach, tajemnicach. O tym również opowiadał podczas ponad godzinnego spotkania Jan Zderkiewicz, hrubieszowski podróżnik, który przemierza świat na rowerze.

Maraton nie miałby takiej rangi i wymiaru, gdyby nie pomoc partnerów. HDK nieodpłatnie udostępnił pomieszczenia i nagłośnienie. Warsztaty Terapii Zajęciowej przygotowały oryginalną, tworzącą atmosferę scenografię. Nieoceniona okazała się pomoc Związku Strzeleckiego „Strzelec”, którego członkowie przez wiele godzin strzegli bezpieczeństwa uczestników wydarzenia, a rano znaleźli jeszcze siły by pomóc w porządkowaniu sali. Maraton aktywnie wspierały lokalne media: portal LubieHrubie.pl, Hrubieszowska.pl, Radio RTM „Staszic”. Wiernymi orędownikami byli również: Spółdzielczy Klub Kultury „Słoneczko”, Młodzieżowa Rada Miasta, Powiatowa Biblioteka Publiczna i Biblioteka Pedagogiczna, Stowarzyszenie Aktywnych Animatorów Kultury, przedszkola, szkoły i hrubieszowscy harcerze. Organizację Maratonu wspomogli także niesamowici wolontariusze, którzy w zależności od zgody rodziców mogli towarzyszyć imprezie kilka godzin, a troje z nich dzielnie trwało od początku do końca imprezy (24 h). Swoją przestrzeń miały również Dyskusyjne Kluby Książki działające przy bibliotece, to one na co dzień kreują modę na czytanie wśród mieszkańców Hrubieszowa.

Katarzyna Suchecka

DKK Hrubieszów