W dniach 16-20 września 2019 r. odbyła się XVI edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Tegoroczna impreza przebiegała pod hasłem: NAUKA – TECHNIKA – INNOWACJE. Tegorocznym Festiwalem zawiadywała Politechnika Lubelska.

15 września na Placu Teatralnym odbył się  Piknik Naukowy. Na stoisku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej odbyły się warsztaty pod hasłem „Skąd się biorą wynalazki?” Projekt zrealizowały: Magdalena Morek i Joanna Żelazowska (Oddział dla Dzieci)

16 września odbył się wykład O Unii Lubelskiej (1569) i stosunkach polsko-litewskich niepokornie (m.in. o Józefie Ignacym Kraszewskim)projekt dr Agnieszki Prymak-Sawic (Dział Bibliografii Lubelszczyzny i Wiedzy o Regionie)

W środę 18 września odbyły się warsztaty Eko plecionkarstwo czyli kreatywny recykling w Bibliotece. Projekt został zrealizowany przez  Fundację Kreacja Magia Rąk

19 września 2019 w Sali Konferencyjnej odbył się wykład Jeden jest język cierpienia. Postawy więźniów łagrów sowieckich w prozie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Warłama Szałamowa.  Wykład przygotowała dr Anna Teresa Łukowska (doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, etyk i bioetyk, em. adiunkt na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS). Projekt zrealizował Jarosław Sawic (Dział Udostępniania WBP)

 18, 19 i 20 września w WBP odbyły się warsztaty dla dzieci pod hasłem Skąd się biorą wynalazki? Niezwykłe spojrzenie na zwykłe rzeczy. Projekt zrealizowały Magdalena Morek i Joanna Żelazowska (Oddział dla Dzieci WBP)

 Fot. K. Chachaj, L. Głębicka, E. Hadrian, M. Tomasik