O godz. 16.00 w sztokholmskiej filharmonii rozpoczęła się uroczystość, w trakcie której Olga Tokarczuk odebrała z rąk szwedzkiego króla Karola XVI Gustawa literacką Nagrodę Nobla – dyplom oraz złoty medal.  Nagrody Nobla  wręczane są zawsze 10 grudnia, w dzień, będący kolejną rocznicą śmierci pomysłodawcy i fundatora nagrody – Alfreda Nobla.

Transmisja online (TVN24)

7 grudnia pisarka wygłosiła swoją mowę noblowską. Pełny tekst przemówienia pt. Czuły narrator dostępny jest na oficjalnej stronie Nagrody Nobla (po polsku).

„Alfabet Olgi Tokarczuk” – wybór fragmentów prozy w portalu CULTURE.PL

Olga Tokarczuk była gościem spotkań literackich w Wojewódzkiej  Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w maju 1997 roku, kiedy to po raz pierwszy nominowano Autorkę do Nagrody Nike – za książkę Prawiek i inne czasy (była to pierwsza edycja Nagrody Nike). Olga Tokarczuk otrzymała wtedy Nagrodę Nike czytelników, Nike przypadła Wiesławowi Myśliwskiemu.

Szanowni Czytelnicy i Sympatycy Biblioteki

Zachęcamy do nadesłania do Biblioteki Państwa krótkich wspomnień ze spotkań z Olgą Tokarczuk – na wieczorach autorskich, Targach Książki, a może i w innych, mniej oczywistych miejscach, gdzie mieli Państwo możność zetknięcia się z Noblistką. Jeżeli były to dla Państwa  ważne chwile – czekamy na teksty (zdjęcia również mile widziane).

Zebrane wspomnienia ze spotkań z Noblistką zostaną opublikowane w kolejnym numerze „Dostrzegacza Bibliotecznego” – pisma Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Na teksty czekamy do 31 stycznia 2020 roku.
(listownie – Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, ul. Narutowicza 4, 20-950 Lublin;
mailowo: informacjawbplublin@poczta.fm

Informacje dodatkowe: Ewa Hadrian – 81-528-74-17, informacjawbplublin@poczta.fm

Zachęcamy do odwiedzenia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego – w naszych zbiorach oraz w bibliotecznej Księgarni „U Hieronima” znajdą Państwo bogaty wybór książek Noblistki.

Zapraszamy:

DO WYPOŻYCZALNI

DO KSIĘGARNI

DO CZYTELNI

 

Olga Tokarczuk w obiektywie Doroty Mościbrodzkiej (Teatr Stary w Lublinie, luty 2015)
Olga Tokarczuk w obiektywie Doroty Mościbrodzkiej (Teatr Stary w Lublinie, luty 2015)