Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty – śpiewał Marek Grechuta. Wiosna zapukała już do naszych drzwi, a my zaczynamy szukać w domowych zasobach książek, książeczek i czasopism o uprawianiu przydomowych ogrodów, tworzeniu „ogródków marzeń” na balkonach i parapetach. Warto się książkową wiedzą zainspirować, nawet wtedy, gdy zamierzamy zapełnić ziołami tylko jedną balkonową skrzynkę, czy ułożyć w wazonie oryginalny bukiet z pierwszych wiosennych kwiatów. Powitaj wiosnę z książką!

Danuta Tyszyńska-Kownacka, Zioła w domu, wydanie 2, Łódź, Państwowa Agencja Reklamowa na zlecenie i przy współudziale Wydawnictwa Współczesnego, 1986, 64 s.; seria: Biblioteczka „Przyjaciółki”

Od dawna interesuję się ziołami. Dzisiaj – przeszukując moją domową biblioteczkę – natknąłem się na małą książeczkę autorstwa Danuty Tyszyńskiej-Kownackiej Zioła w domu. Autorka, absolwentka warszawskiej SGGW – kierunek agrotechnika, jest specjalistką z zakresu nasiennictwa i hodowli roślin zielarskich. Ma w swoim dorobku wiele publikacji z zakresu zielarstwa i ziołolecznictwa.
We wstępie do swojej książki autorka w  przystępny sposób przedstawia nam historię zainteresowania człowieka ziołami – od czasów najdawniejszych do współczesności. Dowiadujemy się m.in., że obecnie aż około 30% produkowanych
i stosowanych leków jest pochodzenia roślinnego. Przestrzega nas również, że aby zioła zbierać we własnym zakresie, uprawiać i właściwie je wykorzystać, trzeba je  dokładnie poznać. Tłumaczy nam też, jaka jest różnica pomiędzy naparem, wyciągiem, odwarem, sokiem i innymi produktami wytwarzanymi z roślin.
Autorka przedstawia nam ponad 30 różnych ziół leczniczych występujących
w naszym kraju, układ omawianych ziół jest alfabetyczny, zatem bez problemu odnajdziemy interesującą nas roślinę, poznamy jej właściwości prozdrowotne i proste przepisy na jej zastosowanie. Polecam serdecznie tę lekturę, szczególnie początkującym „zielarzom”.  Lektura znakomita – zwłaszcza w porze wczesnej wiosny, kiedy to natura budzi się do życia!                                                                                                          

Dariusz Chróścik – Dział Informacji i Promocj

Anna Nizińska, Abc florystki, wydanie 2 – rozszerzone i uaktualnione, Warszawa, Hortpress Sp. z o.o. 2019, s. 760

W zbiorach bibliotecznych Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im Hieronima Łopacińskiego w Lublinie znajdziemy wiele publikacie o pięknie natury, historii przyrody,  uprawianiu kwiatów w ogrodzie i domu, czy też układaniu ich w piękne kompozycje. Jednak w obecnej sytuacji nie możemy z nich skorzystać i dla większości z nas zostaje sięgnięcie na półki domowej biblioteczki.

Wszystkim tym, którzy choć trochę chcieliby zgłębić wiedzę z dziedziny samej florystyki, polecam publikację autorstwa Anny Nizińskiej Abc florystki, która jest pewnego rodzaju elementarzem dla osób, którzy chcą poznać tajniki tej sztuki. Książka ta stanowi kompendium wiedzy niezbędnej do układania kwiatów
i innych roślin w różnego rodzaje kompozycje. Została tu zawarta bogata wiedza, która sprawi że tworzone przez nas kompozycję będą nie tylko atrakcyjne
i ładne, ale również trwałe i dopasowane do wnętrza, w którym mają być prezentowane. Jak sie okazuję, sztuka układania kwiatów to – wbrew pozorom – nie tylko zwykłe włożenie kwiatów do wazonu, czy też związanie kilku roślin kolorową wstążką. Ważną umiejętnością jest znajomość materiału roślinnego, zasad kompozycji i doboru barw, materiałoznawstwa roślinnego, przydaje się również podstawowa wiedza z zakresu botaniki i fizjologii roślin.

Książka mistrzyni florystyki Anny Nizińskiej jest doskonałą całoroczną bazą pomysłów na dekoracje roślinne, zainspiruje nas zarówno na Walentynki, jak i na – zbliżającą się – Wielkanoc. Znajdziemy w niej podpowiedź i praktyczne rady, jakie rodzaje dekoracji najlepiej wykonać o różnych porach roku.

Nie brakuje w książce również wielu porad dotyczących roślin doniczkowych. Mamy wiosnę, więc czas zająć się naszymi kwiatami w domu, możemy zadbać o to, aby na nasze balkony zawitały bratki i stokrotki. A gdy tylko wrócimy do normalnej pracy naszej Biblioteki, zachęcam do zajrzenia do tego niezwykłego poradnika,
z którego można skorzystać zarówno w Czytelni Naukowej WBP, jak również wypożyczyć do domu.

Agata Kozioł – Dział Informacji i Promocji