Oddział dla Dzieci nie działa stacjonarnie (tęsknimy!), ale działa wirtualnie!

Już w dziś (i każdą środę) zapraszamy do wspólnej zabawy! Zaproponujemy książkę, wspólną zabawę i pracę plastyczną, do wykonania samodzielnie 😉 lub razem z dzieckiem.

Zaczynamy od Piratów.

Rodzic powinien przygotować: książkę o piratach, kawałek podłogi oraz kartkę i kredki/farby.

Polecamy lekturę Burzliwych dziejów pirata Rabarbara Wojciecha Witkowskiego (do przeczytania tu: http://cyfroteka.pl/ebooki/Burzliwe_dzieje_pirata_Rabarbara-ebook/p0207891i020 ). Wystarczy jeden, dowolnie wybrany rozdział (my polecamy pierwszy, o kichaniu). Ale można przeczytać z dzieckiem dowolną książkę o piratach, którą macie w domu. Można też obejrzeć razem odcinek przygód Jake i piraci z Nibylandii.

Po lekturze pora na zabawę. Piraci, czyli cała załoga, pod dowództwem kapitana (najlepiej rodzic) ustalają swoje pirackie hasło, np. YO-HO-HO! Usadzamy dzieci na dywanie, w jednym rzędzie, po turecku. I dajemy wiosła w dłoń (wyobrażone oczywiście). Kapitan dowodzi załogą:

Dzielni piraci prężą swoje muskuły (wszyscy pokazują muskuły).

Dzielni piraci wiosłują raz z lewej strony (wiosła po lewej stronie)

Raz z prawej strony (wiosła z prawej strony).

I znów z lewej (wiosła po lewej stronie)

I jeszcze z prawej (wiosła z prawej strony).

Nagle na morzu rozszalał się sztorm i statek buja się na wszystkie strony (wszyscy przechylają się w różne strony)

I ostry przechył w prawo (wszyscy przechylają się ostro w prawo)

I ostry przechył w lewo (wszyscy przechylają się ostro w lewo)

I znów ostry przechył w prawo (wszyscy przechylają się ostro w prawo)

I znów ostry przechył w lewo (wszyscy przechylają się ostro w lewo).

A na koniec – uciekamy przed rekinami (wszyscy wiosłują bardzo szybko).

Uff. Udało się.

Praca plastyczna (technika zupełnie dowolna) : narysujmy wspólnie z dzieckiem własną flagę piracką. Zachęcamy do pokazania efektów pod postem na naszym profilu na Facebooku.

Tak wygląda piracka flaga w Oddziale dla Dzieci

A za tydzień kolejna część przygód z piratami – będziemy szukać skarbu!

Magdalena Morek, Joanna Żelazowska
(Dział Udostępniania WBP)