Dorota Mościbrodzka zaprosiła do Domowego Narodowego Czytania kolejnych Gości. To Piotr Selim, wprawdzie u nas dziś nie śpiewa (czego nie wykluczamy w przyszłości!), ale za to napisał o swojej najnowszej książkowej fascynacji. A Magdalena Wójcikiewicz podzieliła się refleksją – książkową – pisaną z wysokości i dystansu do świata, które daje mieszkanie na 10. piętrze bloku na lubelskich Czubach.


Barbara Gruszka-Zych, Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara Bytom, Wydawnictwo Niecałe, 2015, 264, [4] s., il.

Przeczytałem ostatnio książkę Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara. Jest to biografia fantastycznego kompozytora napisana przez jego przyjaciółkę, poetkę, Barbarę Gruszkę-Zych. Zawiera wiele interesujących faktów z życia Artysty, jego wypowiedzi na temat warsztatu pracy, ale też rozważania na temat wiary, filozofii i postaw życiowych. To szczera i fascynująca opowieść o relacjach rodzinnych kompozytora oraz jego spotkaniach z wielkimi artystami – Zanussim, Wajdą…

Hanna Lewandowska i Piotr Selim

Ta książka jest źródłem poznania i wzruszeń, a czyta się ją jednym tchem! Polecam!

Piotr Selimmuzyk, pianista, wokalista i kompozytor. Współzałożyciel, pianista i wokalista lubelskiego zespołu Federacja.
Współzałożyciel kwintetu
Tanquillo.

 

 

 


Z perspektywy zalecanej samoizolacji, gdy patrzę przez moje okno, mam na horyzoncie typowe blokowisko: wieżowce, szeregowce, domy i domki o dachach płaskich i skośnych, szarych i czerwonych. Czasami przy sprzyjajacym świetle mam wrażenie, że to  obraz,  np. Paula Klee „Miasto na kilku pagórkach”. Przychodzą mi wówczas na myśl różne miasta. Moje miasto ukochane Lublin,  miasta, które lubię, te, które widziałam, te, które chciałabym zwiedzić, a także te, których już w najbliższym czasie nie zobaczę… i w których byłam dzięki książkom. 

Często wracam do lektury książek, które są opowieściami o miastach – wyobrażonych i realnych, fantastycznych i fascynujących, o miastach z duszą, z charakterystycznym zapachem, z historią miłosną w tle, a także do opowieści
o mieście, którego los jest tak niepewny.  Każde miasto ma swoją atmosferę, zapach,  swoich znanych i anonimowych mieszkańców, aby je poznać trzeba spędzić w nim niespiesznie czas, zagubić się w jego uliczkach. Można to wszystko mieć dzięki cudownym książkom, takim jak: Josifa Brodskiego
Znak wodny (o Wenecji), Italo Calvino Niewidzialne miasta i Głosy Marakeszu, Doroty Danielewicz Berlin. Przewodnik po duszy miasta, Vereny Lueken Nowy Jork. Neurotyczna stolica świata, Ewy Pisuli-Dąbrowskiej Dwa brzegi ponad tęczą (nieustannie fascynujący temat – Kazimierz Dolny nad Wisłą), Dawida Rosenbauma Zapachy miast, Renaty Gorczyńskiej Rue de Seine.

W czasie, gdy podróżować możemy tylko w wyobraźni, udajmy się w książkowe podróże. Zapewniam – warto.

Magdalena Wójcikiewicz – pedagog z wykształcenia,
bibliotekarz z zamiłowania,
pracowała w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej
im. H. Łopacińskiego w Lublinie, koordynowała działalność
Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie lubelskim