Witajcie po raz kolejny! Jak tam oswajanie opery i własnych lęków? Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili. Dziś temat ważny . Dziś porozmawiamy o przyjaźni.

Rodzic powinien przygotować: książkę poruszającą temat przyjaźni, np. Chcę mieć przyjaciela, Danuty Wawiłow http://polskaszkolahounslow.co.uk/wp-content/uploads/Chce%20miec%20przyjaciela.pdf. Miękką piłeczkę lub mały motek wełny, kawałek plasteliny, kółko o średnicy ok. 12 cm, wycięte z papieru (tyle sztuk ilu chętnych na zadanie plastyczne), kredki lub flamastry, kawałek plasteliny i patyczek do szaszłyka (tyle sztuk, ile kółeczek).

Na to spotkanie warto zaprosić wszystkich członków rodziny!

Proponujemy zacząć od eksperymentu. Siadamy z dzieckiem naprzeciwko (lub dziecko z bratem/siostrą). I patrzymy sobie w oczy. Bez słów, bez gestów, tylko spojrzenie. Patrzymy i czekamy – Kto pierwszy się uśmiechnie? 😉

Teraz warto zaprosić wszystkich domowników do udziału w tej zabawie. Najlepszy będzie motek wełny. Stajemy w rozsypce. Osoba, która trzyma motek, zaczyna. Zadanie polega na tym, by przekazywać sobie motek, stopniowo rozwijając nić i tworząc w ten sposób sieć-pajęczynę przyjaźni. Dodatkowo osoba, która wręcza motek, powinna powiedzieć coś miłego osobie, której motek przekazuje. Kiedy już wszyscy będą zaplątani, pora się odplątać. Ta sama zasada, tylko w druga stronę – zwijamy motek.

Teraz pora wygodnie się usadzić lub ułożyć i pora na lekturę. Polecamy całość, ale można zdecydować się na dowolny fragment.

Po czytaniu pora na rozmowę. Kim jest przyjaciel? Co jest ważne w przyjaźni? Czy trzeba być szczerym wobec przyjaciela? Czy można się z nim kłócić? Czy przyjaciel zdradza tajemnice? Pamiętaj, Ty też jesteś przyjacielem.

Jeśli macie jeszcze siłę, zapraszamy do zadania plastycznego- wykonajmy parasolkę przyjaźni. Kółko należy złożyć wg wzoru.

Następnie należy je pokolorować z jednej strony w najbardziej jak tylko możliwe kolorowe wzory. Następnie, za pomocą patyczka i plasteliny, robimy parasolkę.

I gotowe! Taka parasolka będzie przypominać o wartości przyjaźni i jej mocy, bo przyjaźń jest także naszą ochroną.

Tak wyglądały parasolki przyjaźni wykonane w czasie zajęć w Oddziale dla Dzieci

Magdalena Morek, Joanna Żelazowska

Dział Udostępniania