Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima”, nową, cykliczną formę spotkań online z Czytelnikami i Sympatykami WBP. Spotykamy się w lipcu i sierpniu w środy w godzinach 9.00-10.00.  Spotkania przygotowują pracownicy Biblioteki, zarówno od strony merytorycznej, jak i technicznej. W godzinnego przedsięwzięcia zapraszamy na zajęcia dla dzieci, kącik dla seniora, rozmowy z ludźmi różnych zawodów i profesji, prezentujemy także nowości książkowe, opowiemy o historii i współczesności Biblioteki.


W programie:

  • Goście u Hieronima: Oswajanie zmiany. Rozmowa z Agnieszką Jaworską, psychologiem i psychoterapeutą

Agnieszka Jaworska – psycholog, psychoterapeuta, na co dzień pracuje z osobami dorosłymi i nastolatkami. Doświadczenie zawodowe zdobywa w placówkach oświatowych i placówkach ochrony zdrowia psychicznego. Rowerzystka ze słabością do kakao i lodów miętowo-czekoladowych. Hasło życiowe, któremu jest wierna i które ją prowadzi to: tu i teraz.

 

  • Goście u Hieronima. Zakochać się w… saksofonie. Rozmowa z Agnieszką Dobrowolską, muzykiem i wokalistką

Agnieszka Dobrowolska – muzyk-instrumentalista, a od ponad dwudziestu lat wokalistka zespołu Standard Brass Band. Ukończyła Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie. Zawodową działalność artystyczną rozpoczęła w latach 90-tych jako artystka chóru Teatru Muzycznego w Lublinie. Przez wiele lat promowała polską kulturę poza granicami kraju, m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Obecnie, jako muzyk-saksofonista i jednocześnie żołnierz zawodowy, związana jest z Orkiestrą Wojskową w Lublinie. Ceni sobie bliski kontakt z przyrodą, jest miłośniczką długich spacerów i wszelkiej aktywności, ale także łamigłówek, układanek i oczywiście dobrej lektury! [fot. Marek Dybik]

 

  • Panorama agend Biblioteki: Cyfrowo… w WBP. Rozmowa z Michałem Stankiem, kierownikiem Pracowni Digitalizacji

 

  • Przystanek Wrocław. Najmłodszych zapraszają Magdalena Morek i Joanna Żelazowska z Oddziału dla Dzieci

 

Rozmowy poprowadzi Ewa Hadrian (kierownik Działu Informacji i Promocji)

 

„Poranek U Hieronima” jest udostępniany  na naszym bibliotecznym Facebooku i stronie www.wbp.lublin.pl. Zapraszamy do udziału, zadawania pytań,  czekamy na Państwa obecność, mile widziane są lajki oraz wszelkie wiadomości, dzięki którym czujemy wspólnotę z naszymi czytelnikami! Zapraszamy www.wbp.lublin.pl i Facebooka WBP (otwarty, dostępny dla wszystkich!).  

 

W czasie 1, pilotażowego odcinka  (emitowanego w środę 1 lipca 2020), rozmawialiśmy o tym, jak radzą sobie muzycy w czasie pandemii; gościem specjalnym programu był klarnecista Andrzej Mazur (solista Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, założyciel Lubelskiego Tria Stroikowego, Lubelskiej Filharmonii Kameralnej oraz zespołów Old Jazz Players i Traditional Jazz Revival; wieloletni członek Kapeli Zespołu Tańca Ludowego UMCS). O tym,  jakie książki cieszyły się największą popularnością po otwarciu Biblioteki, kiedy to rozdzielił nas – pracowników i czytelników – lockdown, opowiedziała Lidia Głębicka (kierująca Działem Udostępniania WBP). Magdalena Morek i Joanna Żelazowska (z Oddziału dla Dzieci WBP) przygotowały „odjazdowy” program dla dzieci. Cykl spotkań online „Poranek u Hieronima” otworzył Tadeusz Sławecki – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie,  a  program  prowadziła  Ewa  Hadrian
(kierująca Działem Informacji i Promocji WBP). Program przygotowali pracownicy WBP: Lidia Głębicka,  Ewa  HadrianMarek  JanikMagdalena  MorekDorota MościbrodzkaMarek SemeniukJoanna Żelazowska; współpraca: Mariusz OlejarczykMichał StanekJacek Wałdowski.

 

W czasie 2 odcinka  (emitowanego w środę 8 lipca 2020) gościem „Poranka u Hieronima” byli: Agnieszka Jaworska, psycholog i psychoterapeuta, która odpowiadała na pytanie „Po co komu psychologia”, aktor teatralny i reżyser Michał Zgiet, który opowiadał o Teatrze Starszych Pań i Panów, Księgarnia „U Hieronima” przedstawiła jednego ze swoich autorów – dr. Zbigniewa Jóźwika, znakomitego przyrodnika i grafika, a Oddział dla Dzieci zaprosił najmłodszych na „Przystanek Zamość”. Program przygotowali pracownicy WBP: Lidia GłębickaEwa HadrianMarek JanikMagdalena MorekDorota MościbrodzkaMarek Semeniuk,  Katarzyna  WołoszynJoanna  Żelazowska;  współpraca: Mariusz Olejarczyk, Michał StanekJacek Wałdowski.

 

W czasie 3 odcinka  (emitowanego w środę 15 lipca 2020) gościem „Poranka u Hieronima” byli: dr Ilona Skibińska-Fabrowska, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego  i dr Marcin Gapski z Muzeum Lubelskiego, tematy tych rozmów oscylowały wokół 610. rocznicy bitwy grunwaldzkiej; w Panoramie agend Biblioteki Lidia Głębicka i Bożena Lech-Jabłońska  zaprezentowały Dział Bibliografii Lubelszczyzny i Wiedzy o Regionie, a Jarosław Sawic przedstawił kulisy konkursu na gadżet promujący Lubelską Bibliotekę Wirtualną. Program przygotowali pracownicy WBP: Lidia GłębickaEwa HadrianMarek Janik Bożena Lech-Jabłońska,  Dorota  MościbrodzkaJarosław  Sawic,  Marek  Semeniuk, współpraca:  Mariusz OlejarczykMichał StanekJacek Wałdowski.