Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima”, nową, cykliczną formę spotkań online z Czytelnikami i Sympatykami WBP. Spotykamy się w lipcu i sierpniu w środy w godzinach 9.00-10.00. Spotkania przygotowują pracownicy Biblioteki, zarówno od strony merytorycznej, jak i technicznej. W godzinnego przedsięwzięcia zapraszamy na zajęcia dla dzieci, kącik dla seniora, rozmowy z ludźmi różnych zawodów i profesji, prezentujemy także nowości książkowe, opowiemy o historii i współczesności Biblioteki.


W programie:

  • Goście u Hieronima: Czego nie wiemy o lubelskim Teatrze Starym. Rozmowa z Karoliną Rozwód, Dyrektorem Teatru Starego w Lublinie

Ridendo castigat moresŚmiech naprawia obyczaje. Takie motto umieszczono w 1822 roku nad sceną nowo powstałego Teatru Zimowego, znanego dzisiaj jako Teatr Stary. Inicjatorem budowy i pierwszym właścicielem Teatru był oficer napoleoński, inżynier i architekt miejski Łukasz Rodakiewicz. Późnoklasycystyczny gmach u zbiegu ulic Dominikańskiej i Jezuickiej jest najstarszym obok krakowskiego Starego Teatru obiektem tego typu w Polsce. Jego elewację przyozdobiono charakterystycznymi płaskorzeźbami gryfów i masek, które przetrwały do dziś.

Interdyscyplinarny, konfrontujący, dynamiczny, edukacyjny – oto dzisiejsze oblicze Teatru Starego w Lublinie. W 2012 roku, po trzydziestu latach artystycznej absencji druga najstarsza scena teatralna w Polsce wznowiła działalność, by ponownie odnaleźć należne jej miejsce w sercu tętniącego życiem miasta. W roku 2022 będzie obchodziła jubileusz 200-lecia. (Fot. Wojciech Kornet)

 

  • Pasje bibliotekarzy. Kto na bębnie gra… Rozmowa z Rafałem Majem, bibliotekarzem i muzykiem

 

Rafał Maj – bębniarz. Debiutował w zespole BBK. Współtworzył także grupy: Jahiar Group, Wadada, Skubańce, Sambasim, Color Squad, współpracował też z zespołem Słoma i Bębnoluby. Miłośnik rytmów afrykańskich i latynoskich. Obecnie prowadzi warsztaty bębniarskie. Pracuje w Pracowni Digitalizacji WBP.
(fot. po l. Jacek Świerczyński, fot po pr. Mariusz Siudem).

 

  • Czytamy w DKK! Rozmowa z Joanną Chapską, wojewódzkim koordynatorem Dyskusyjnych Klubów Książki

Co to jest Dyskusyjny Klub Książki?
Grupa osób, które spotykają się, aby porozmawiać o książkach.

Dla kogo?
Dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie. Ważne: uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji ani znać się na literaturze.

Jak założyć Dyskusyjny Klub Książki? – to będzie tematem rozmowy w „Poranku u Hieronima”.

  • Przystanek Gdańsk. W podróż zapraszają najmłodszych Magdalena Morek i Joanna Żelazowska z Oddziału dla Dzieci

Rozmowy poprowadzi Ewa Hadrian (kierownik Działu Informacji i Promocji)

 

„Poranek U Hieronima” jest udostępniany  na naszym bibliotecznym Facebooku
i stronie www.wbp.lublin.pl. Zapraszamy do udziału, zadawania pytań,  czekamy na Państwa obecność, mile widziane są lajki oraz wszelkie wiadomości, dzięki  którym czujemy wspólnotę z naszymi czytelnikami!

Zapraszamy: www.wbp.lublin.pl i Facebook WBP (otwarty, dostępny dla wszystkich!).  

 

W czasie 1, pilotażowego odcinka  (emitowanego w środę 1 lipca 2020), rozmawialiśmy
o tym, jak radzą sobie muzycy w czasie pandemii; gościem specjalnym programu był klarnecista Andrzej Mazur (solista Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, założyciel Lubelskiego Tria Stroikowego, Lubelskiej Filharmonii Kameralnej oraz zespołów Old Jazz Players i Traditional Jazz Revival; wieloletni członek Kapeli Zespołu Tańca Ludowego UMCS). O tym,  jakie książki cieszyły się największą popularnością po otwarciu Biblioteki, kiedy to rozdzielił nas – pracowników i czytelników – lockdown, opowiedziała Lidia Głębicka (kierująca Działem Udostępniania WBP). Magdalena Morek i Joanna Żelazowska
(z Oddziału dla Dzieci WBP) przygotowały „odjazdowy” program dla dzieci. Cykl spotkań online „Poranek u Hieronima” otworzył Tadeusz Sławecki – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie,  a  program  prowadziła  Ewa  Hadrian
(kierująca Działem Informacji i Promocji WBP). Program przygotowali pracownicy WBP: Lidia Głębicka,  Ewa  HadrianMarek  JanikMagdalena  MorekDorota MościbrodzkaMarek SemeniukJoanna Żelazowska; współpraca: Mariusz OlejarczykMichał StanekJacek Wałdowski.

 

W czasie 2 odcinka  (emitowanego w środę 8 lipca 2020) gośćmi „Poranka u Hieronima” byli: Agnieszka Jaworska, psycholog i psychoterapeuta, która odpowiadała na pytanie „Po co komu psychologia”, aktor teatralny i reżyser Michał Zgiet, który opowiadał o Teatrze Starszych Pań i Panów, Księgarnia „U Hieronima” przedstawiła jednego ze swoich autorów – dr. Zbigniewa Jóźwika, znakomitego przyrodnika i grafika, a Oddział dla Dzieci zaprosił najmłodszych na „Przystanek Zamość”. Program przygotowali pracownicy WBP: Lidia GłębickaEwa HadrianMarek JanikMagdalena MorekDorota MościbrodzkaMarek Semeniuk,  Katarzyna  WołoszynJoanna  Żelazowska;  współpraca: Mariusz Olejarczyk,
Michał StanekJacek Wałdowski.

 

W czasie 3 odcinka  (emitowanego w środę 15 lipca 2020) gośćmi „Poranka u Hieronima” byli: dr Ilona Skibińska-Fabrowska, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego  i dr Marcin Gapski z Muzeum Lubelskiego, tematy tych rozmów oscylowały wokół 610. rocznicy bitwy grunwaldzkiej; w „Panoramie agend Biblioteki” Lidia Głębicka i Bożena Lech-Jabłońska  zaprezentowały Dział Bibliografii Lubelszczyzny i Wiedzy o Regionie,
a Jarosław Sawic przedstawił kulisy konkursu na gadżet promujący Lubelską Bibliotekę Wirtualną. Program przygotowali pracownicy WBP: Lidia GłębickaEwa HadrianMarek Janik Bożena Lech-Jabłońska,  Dorota  MościbrodzkaJarosław  Sawic,  Marek  Semeniuk, współpraca:  Mariusz OlejarczykMichał StanekJacek Wałdowski.

 

W czasie 4 odcinka (emitowanego w środę 22 lipca 2020) gośćmi „Poranka u Hieronima” byli: Agnieszka Jaworska, psycholog i psychoterapeta, która podpowiadała jak „oswoić zmiany” i Agnieszka Dobrowolska, wokalistka i instrumentalistka, miłośniczka saksofonu;
w „Panoramie agend Biblioteki” Michał Stanek zaprazentował Bibliotekę Cyfrową WBP,
a Magdalena Morek i Joanna  Żelazowska z Oddziału dla Dzieci zabrały najmłodszych na wycieczkę do Wrocławia. Program przygotowali pracownicy WBP: Ewa HadrianMarek JanikMagdalena Morek, Marek  Semeniuk, Agnieszka Sitko, Michał Stanek, Joanna Żelazowska, współpraca:  Mariusz OlejarczykMarta TomasikJacek Wałdowski.