Szanowni Czytelnicy i Sympatycy Biblioteki!

20 marca 2020 roku zainicjowaliśmy na stronach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przedsięwzięcie zatytułowane Domowe Narodowe Czytanie. W 1. odcinku  DNC tak oto anonsowaliśmy tę akcję: „Sytuacja nadzwyczajna, w której obecnie wszyscy się znajdujemy, to czas wyjątkowej próby, ale i wyjątkowej wspólnoty. Pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zapraszają do udziału w – nie tylko elitarnej, ale egalitarnej – wspólnocie czytania. Zapraszamy do Domowego Narodowego Czytania.

Publikować będziemy – na stronie www Biblioteki, a także na naszym Facebooku – teksty o książkach, o czytaniu, o zaletach i przyjemnościach kontaktu z książką – nie tylko drukowaną. Będziemy sięgać do naszych domowych bibliotek, przypominać zapomnianych pisarzy, wspominać lekturowe fascynacje, które mogą się stać także Państwa udziałem. Domowe Narodowe Czytanie już od dziś w WBP i Państwa domach. Czytajcie z nami na zdrowie!”

Domowe Narodowe Czytanie zaowocowało 58 odcinkami, w których opublikowaliśmy kilkadziesiąt recenzji i rekomendacji czytelniczych. Publikowaliśmy je przez niemal trzy miesiące, ostatnia pojawiła się 3 czerwca.

Obecnie wznawiamy ten cykl spotkań z literaturą, przygotowywany przez pracowników naszej Biblioteki. Z uwagi na sytuację pandemiczną częściej pozostajemy w domach, mamy ograniczoną możliwość korzystania z imprez kulturalnych, proponujemy zatem, by polecane przez nas książki pomogły Państwu przetrwać ten niezwykle trudny dla nas wszystkich czas. Książki będą polecać bibliotekarze WBP i zaproszenie przez nich goście, tak jak w poprzedniej edycji DNC. W orbicie zainteresowań autorów tekstów tworzących DNC znajdzie się również i film, i teatr, a zapewne powrócimy i do gier komputerowych.

Zapraszamy do bibliotecznego Domowego Narodowego Czytania. Codziennie nowy tekst o książkach, które warto przeczytać, czasem o filmach, które warto obejrzeć, o spektaklu teatralnym, który warto odtworzyć w jego internetowym zapisie, słowem: o tym, co dla nas, bibliotekarzy, w świecie kultury – tradycyjnej i cyfrowej – jest ważne, inspirujące, godne polecenia.

Już jutro pierwszy tekst  w kolejnej edycji Domowego Narodowego Czytania. Zapraszamy!

Ewa Hadrian
– redaktor Domowego Narodowego Czytania

Fot.: wnętrze Księgarni Hiszpańskiej we Wrocławiu. Fot. Dorota Mościbrodzka