W związku z ograniczeniem dostępu do zbiorów bibliotek tradycyjnych zachęcamy do korzystania ze zbiorów bibliotek cyfrowych dostępnych online.

Można skorzystać z serwisu internetowego Federacja Polskich Bibliotek Cyfrowych, który gromadzi i udostępnia informacje o zbiorach polskich instytucji kultury online – obecnie to 7,3 mln obiektów! 

Zbiory Biblioteki Cyfrowej WBP również są przebogate:

logo: projekt omnisOd dnia 1 stycznia 2020 r. digitalizowane w WBP obiekty przeznaczone do wolnego dostępu (domena publiczna, umowy licencyjne) są publikowane w nowej kolekcji instytucjonalnej w ramach biblioteki cyfrowej Polona.pl.

Adres kolekcji to  polona.pl/collections/institutions/13/ . Kolekcja cyfrowa WBP w Polonie powstała w wyniku projektu OMNIS, tworzonego przez Bibliotekę Narodową.

Zachęcamy do korzystania ze zbiorów Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej:

Przypominamy, że w WBP można korzystać z platformy Ibuk Libra:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego zaprasza do korzystania z platformy Ibuk Libra – wirtualnej czytelni Wydawnictwa Naukowego PWN, umożliwiającej całodobowy dostęp do zasobów z różnych dziedzin wiedzy – publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych i beletrystycznych. Serwis jest zaawansowanym narzędziem pracy z tekstem. Pozwala m.in. na: zaznaczanie fragmentów, tworzenie notatek, tagowanie, bezpośrednie powiązanie zagadnień i treści książek ze słownikami i encyklopediami PWN.

Czytelnicy naszej Biblioteki mogą bezpłatnie korzystać z platformy za pośrednictwem prywatnych komputerów i urządzeń mobilnych po wpisaniu kodu. Kody aktywacyjne dostępne są w Wypożyczalni WBP  https://wbp.lublin.pl/index.php/2019/03/08/platforma-ibuk-libra/

Uczniom i studentom szczególnie polecamy zasoby Biblioteki Internetowej Wolne Lektury

Wolne lektury to strona, na której znajdziemy utwory literackie w formie ebooków, ale też plików audio – w sumie 5620 (stan na 9 listopada 2020 r.) utworów do bezpłatnego pobrania. Znajdziemy tam klasykę literatury polskiej i światowej w kilku formatach, m.in. PDF, epub, mobi czy mp3. Każdy znajdzie coś dla siebie, jest tu bowiem i Dziewczynka z zapałkami Andersena i poezje Ginczanki, jest Platon i Edgar Allan Poe, są bracia Grimm i Jarosław Hašek z Dobrym Wojakiem Szwejkiem. Teksty można czytać online, można też pobrać je na własne urządzenie, przy czym niekoniecznie musi to być czytnik ebooków. Na stronie znajdziemy informacje o aplikacji, którą można bezpłatnie pobrać np. na smartfona i czytać do woli.

Jednym z ambasadorów Wolnych lektur jest Filip Springer https://youtu.be/Ib4rCyCbwEE

Biblioteki cyfrowe:

lokalne

ogólnopolskie

Inne e-zasoby

Zobacz też: Lista bibliotek, repozytoriów, archiwów i muzeów cyfrowych – w portalu Lustro Biblioteki

 

Oprac. Krzysztof Chachaj, Ewa Hadrian, Dorota Mościbrodzka, Michał Stanek