Filmowy „Poranek u Hieronima” – odcinek 22

Serdecznie zapraszamy na Poranek u Hieronima”, cykliczną formę spotkań online z Czytelnikami i Sympatykami WBP.  Spotykamy się regularnie w środy w godzinach 10.00-11.00. Spotkania przygotowują pracownicy Biblioteki, zarówno od strony merytorycznej, jak i technicznej. „Poranek U Hieronima” jest udostępniany  na naszym bibliotecznym Facebooku i stronie www.wbp.lublin.pl.

  • Gość „Poranka”. Film – najważniejsza ze sztuk.  Z dr hab. Marcinem Maronem rozmawia Ewa Hadrian

Dr hab. Marcin Maron pracuje w Katedrze Sztuki Mediów Cyfrowych Instytutu Sztuk Pięknych UMCS.
Z wykształcenia jest operatorem filmowym, fotografikiem (absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi), a także filmoznawcą (habilitację uzyskał w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ w Krakowie). Zajmuje się fotografią i historią filmu polskiego. Jest autorem wielu publikacji ksiązkowych i artykułów naukowych, a także wystaw fotograficznych. Otrzymał Nagrodę Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe z zakresu nauk o sztuce (filmoznawstwo). Nagrodą wyróżniono monografię Romantyzm i kino. Idee i wyobrażenia romantyczne w filmach polskich reżyserów z lat 1947–1990 (wyd. UMCS Lublin 2019). W lipcu 2020 roku publikacja ta została również nominowana do Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.

  • Ale kino czyli fajny serial wczoraj oglądałam. Z Lidią Głębicką rozmawia Ewa Hadrian

Za co kochamy seriale? Jak dawkujemy sobie przyjemność w odcinkach? Książka i serial – konkurenci czy sprzymierzeńcy? O fenomenie seriali – okiem bibliotekarza i czytelnika – opowie Lidia Głębicka.