„Raport Borsuka”. Robert Polak – spotkanie autorskie online

Zapraszamy 29 stycznia (piątek) 2021, godz. 12.00

www.wbp.lublin pl – Facebook WBP (otwarty dla wszystkich)

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na spotkania z Robertem Polakiem, autorem dziennika wojennego z Afganistanu „Raport Borsuka” (Oświęcim 2018).

Robert Polak (ur. 1973), sierżant Wojska Polskiego. Służył w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej (Kraków), 3 Brygadzie Zmechanizowanej (Lublin), 1 Dywizji Zmechanizowanej (Legionowo) oraz 2 Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym. Uczestniczył w misjach WP poza granicami kraju. Był w Syrii, Kosowie (dwukrotnie), Iraku (dwukrotnie) oraz Afganistanie. Odznaczony Gwiazdą Iraku (dwukrotnie), Gwiazdą Afganistanu oraz Krzyżem za Dzielność. Studiował bezpieczeństwo narodowe w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.  Po zakończeniu służby założył firmę „Borsuk”, zajmującą się m.in. szkoleniami militarnymi i strzeleckimi.

Z Robertem Polakiem będziemy rozmawiać nie o polityce, nie o Wojsku Polskim, ale o zwykłych/niezwykłych ludziach, którzy tę polską armię tworzą. Porozmawiamy o udziale polskich żołnierzy w misjach zagranicznych, ale przede wszystkim o tym, o czym dawno temu pisał Erich Maria Remarque: „(…) zbudziło się w nas mocne poczucie wspólnoty, które potem w polu spotęgowało się do najlepszego, co wydała wojna: do koleżeństwa”.

Porozmawiamy również m.in. o „szkołach przetrwania” – czy warto w tę formę pracy nad sobą się angażować.

Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian.