Będę regularnie ćwiczyć, czyli rzecz o noworocznych postanowieniach – część 4

Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima” – 10 lutego 2021, godz. 10.00
www.wbp.lublin.pl i Facebook WBP (otwarty dla wszystkich)

W programie:

  • Goście „Poranka”: „Walentynki dla Ninki” – zapowiedź wielkiej aukcji na rzecz Ninki Słupskiej. Goście Doroty Mościbrodzkiej zaproszą do udziału w aukcji, która odbędzie się w niedzielę 14 lutego. Wezmą w niej udział liczni artyści, m.in. Katarzyna Bujakiewicz, Marcin Wójcik, Anna Maria Sieklucka, Wojtek Cugowski, Natasza Urbańska, Michał Kincel, Waldemar Wilkołek, Łukasz Jemioła, Rafał Cieszyński, Paweł Szwajgier, Alżbeta Lenska.

Na aukcji będą licytowane książki z autografem Olgi Tokarczuk i ten czerwony pisak Noblistki też!

 

  • Gość Poranka: Judo dla zdrowia, czyli aktywność fizyczna nie tylko od święta. Rozmowa z prof. Janem Harasymowiczem 

Prof. Jan Harasymowicz,  dr nauk o kulturze fizycznej – urodzony w Rudzie Hucie (chełmskie). Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego  i studiów trenerskich na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Zawodnik, trener judo, instruktor karate, szermierki, samoobrony, unifight, piłki nożnej,  znawca treningu zdrowotnego.  Zasłużony sportowiec i działacz AZS Warszawa, jeden z założycieli Polskiego Związku Karate. 

Po studiach doktoranckich w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, w roku 1980 wyjechał do Meksyku. Szkolił trenerów, zawodników judo, boksu i taekwondo najwyższej rangi, zawodowych futbolistów oraz aktorów.. Wykładowca uniwersytecki, dyrektor sportu najbardziej prestiżowych klubów, redaktor naczelny czasopisma Deporte Ciencia & Tecnica (Sport Nauka i Technika) oraz doradca Ministerstwa Sportu w Meksyku. Jest autorem wielu oryginalnych publikacji, koncepcji treningu psychomotorycznego dostosowania i członkiem komitetu redakcyjnego czasopisma elektronicznego Archives of Budo. Wielokrotnie wyróżniony dyplomami uznania przez liczne uniwersytety, Komitety Olimpijskie Meksyku i Urugwaju oraz Prezydenta Międzynarodowej Federacji Wychowania Fizycznego (FIEP). Posiada wysokie stopnie mistrzowskie w judo i karate.

Żonę Adrianę, Urugwajkę z włoskim rodowodem, poznał na uniwersytecie w Meksyku, gdzie wykładała historię sztuki. Po 20 latach pracy w Meksyku wrócił do Polski. Mieszka z rodziną w Płocku. Wykłada na Wydziale Wychowania Fizycznego Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica, wiele lat pełnił funkcję Dziekana Wydziału Wychowania Fizycznego SWPW.

 

  • Pasje bibliotekarzy: Mors biblioteczny, czyli o filozofii kąpieli wodnych zimową porą

Ponieważ o morsowaniu jest teraz niezwykle głośno – morsowaniu na mokro i morsowaniu na sucho – zaprosiliśmy do „Poranka” eksperta, naszego bibliotecznego kolegę Krzysztofa Chachaja. Krzysztof jest morsem od dawna, uprawiał tę aktywność fizyczną, zanim stała się tradycyjnym sportem zimowym wszystkich (niemal) Polaków.  Z wykształcenia filozof i politolog, zawodowo zgłębia tajemnice bibliotecznych zasobów tradycyjnych i cyfrowych, wszystko po to, by odpowiadać wyczerpująco i fachowo na najbardziej skomplikowane zapytania czytelników kierowane do Działu Informacji WBP, w którym od 20 lat pracuje. 

Rozmowy poprowadzi Ewa Hadrian.