Ambasada Chin w Polsce – z okazji Chińskiego Nowego Roku – udostępniła naszej Bibliotece  kilkanaście filmów, które przygotowano z tej okazji. Prezentują one historię i kulturę Chin. Serdecznie dziękujemy Pani Zhang Zhonghua, Radcy ds. Kultury Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, za przekazane materiały.

Prezentowaliśmy już noworoczne wycinanki z papieru, chińską porcelanę i krótki kurs Tai Chi – z życzeniami Zdrowego Nowego Roku, a także wirtualną wystawę „Bawół w żywiole metalu wita wiosnę”.

Poznajemy kulturę Chin – część 1

Kolejny przekazany przez Ambasadę Chin film prezentuje noworoczne obrazki nianhua, które stanowią artystyczny wyraz codziennych pragnień Chińczyków oraz obrazują ich życzenia noworoczne.

Nianhua – kolorowe obrazki, którymi tradycyjnie ozdabia się ściany i drzwi domów podczas chińskiego Nowego Roku. Pozostają w miejscu naklejenia przez cały rok, po czym zmienia się je na nowe. Tradycja nianhua sięga V wieku i wywodzi się z obrazów-amuletów malowanych w buddyjskich i taoistycznych klasztorach.

Treść nianhua jest różnorodna. Mogą to być przedstawienia o treści religijnej (tradycyjne chińskie bóstwa i demony), alegorycznej, scenki rodzajowe odwołujące się do zasad konfucjańskich i przesądów, czy w końcu przedstawienia postaci literackich i teatralnych. Od czasów dynastii Song popularne są wyobrażenia chłopców trzymających w rękach różne przedmioty, np. owoce, zwierzęta czy monety. Wygląd nianhua na przestrzeni wieków często ulegał zmianom zależnie od tendencji panujących w malarstwie chińskim. Często pełniły rolę kalendarzy czy informatorów o wydarzeniach w kraju. W XX wieku nianhua często służyły jako nośnik propagandy, i tak np. w latach 20. i 30. przedstawiały treści antyjapońskie i dążenie do zjednoczenia kraju, a po 1949 roku rozwój gospodarczy i szczęśliwą wieś (źródło: Wikipedia).

Wirtualna wystawa drzeworytów nianhua „Muse Huaguang”