Ambasada Chin w Polsce – z okazji Chińskiego Nowego Roku – udostępniła naszej Bibliotece  kilkanaście filmów, które przygotowano z tej okazji. Prezentują one historię i kulturę Chin. Serdecznie dziękujemy Pani Zhang Zhonghua, Radcy ds. Kultury Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, za przekazane materiały.

Prezentowaliśmy już noworoczne wycinanki z papieru, chińską porcelanę i krótki kurs Tai Chi – z życzeniami Zdrowego Nowego Roku, a także wirtualną wystawę „Bawół w żywiole metalu wita wiosnę” i  noworoczne obrazki nianhua, które stanowią artystyczny wyraz codziennych pragnień Chińczyków oraz obrazują ich życzenia noworoczne, a także obchody powitania Chińskiego Nowego Roku w Pekinie oraz w mieście Zhengzhou w środkowych Chinach.

Prezentujemy program przygotowany z okazji „Święta Latarni”, ostatniego dnia obchodów tradycyjnego Chińskiego Nowego Roku. Dawni poeci chińscy napisali niezliczone wiersze wychwalające Święto Latarni, które to teksty są nadal bardzo popularne i chętnie czytane. W materiale filmowym „Wszystko o Chińskim Nowym Roku” zobaczymy niezwykły koncert, w którym słowo i muzyka łączą się, by celebrować to ważne, jedno z najstarszych chińskich świąt. 

Koncert z okazji „Święta Latarni”