Złoty „Poranek u Hieronima” – zapraszamy już po raz 50!

Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima” – 9 czerwca 2021, godz. 10.00
wbp.lublin.pl i Facebook WBP (otwarty dla wszystkich)

W programie:

  • Książka nowe i dawne – jednakowo ważne i cenne. Słowo o XV edycji Konkursu „Książka Roku” oraz o XIV edycji Lubelskiej Aukcji Antykwarycznej.  Gościem „Poranka” będzie dr Grzegorz Figiel – Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, który zaanonsuje te wydarzenia organizowane przez i w WBP w Lublinie

Na Konkurs „Książka Roku 2020” można było zgłaszać  publikacje naukowe, popularnonaukowe, wspomnienia, przewodniki, wydawnictwa informacyjne oraz albumy wydane w 2020 roku. Zgłoszono 102 pozycje książkowe z różnych dziedzin i kilkudziesięciu wydawnictw. Publikacje oceniło jury konkursowe w trzech grupach tematycznych:
1. Lublin; 2. Lubelszczyzna; 3. Publikacje wydane przez biblioteki województwa lubelskiego. Książki z dwóch pierwszych grup były rozpatrywane w kategoriach: książka o Lublinie/Lubelszczyźnie i wydawnictwo albumowe. W związku z obchodzonym w 2021 r. 100-leciem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, ogłoszono dodatkową kategorię na najlepszą monografię Ochotniczej Straży Pożarnej na Lubelszczyźnie, wydaną w latach 2017–2021. Wydawcy wszystkich wyróżnionych publikacji otrzymają „Wawrzyn Pawła Konrada”, pierwszego drukarza lubelskiego.

Na tegorocznej Lubelskiej Aukcji Antykwarycznej będzie można wylicytować: rękopisy, książki – od XVIII do XXI wieku, druki bibliofilskie, czasopisma – dawne i współczesne, dewocjonalia, grafikę, ekslibrisy znakomitych twórców-grafików, fotografie, pocztówki, widokówki, pocztówki historyczne, malarskie, okolicznościowe i rozmaite varia (np. afisze, katalogi, a nawet partytury). Łącznie do wylicytowania będą 283 obiekty.

  • Jak i po co powstał „Poranek u Hieronima” czyli dobre strony pandemii. Porozmawiamy o zmianach w organizacji pracy w WBP, które zaistniały w czasie pandemii, a także o tym, czy nowe formy działania pozostaną już z nami na zawsze, a jeżeli tak, to jak je rozwijać i udoskonalać. Gościem „Poranka” będzie Tadeusz Sławecki, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

A ponieważ będzie to „Poranek” już 50, taki trochę jubileuszowy,
nie zabraknie wspomnień i anegdot, czyli opowieści o tym, co działo się za kulisami programu. 

Rozmowy poprowadzi Ewa Hadrian 

Zaprasza ekipa STUDIA WBP!