Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawł II
Fundacja Rozwoju KUL

oraz
Wojewódzka Biblioteka Publicznego im. H. Łopacińskiego w Lublinie

zapraszają na otwarcie
East est ‒ II Festiwalu Wschodnich Podróży 

18 czerwca 2021, godz. 16.00
Westybul 
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie
ul. Narutowicza 4

 

East est ‒ II Festiwal Wschodnich Podróży to niecodzienna okazja, aby spotkać podróżników, pisarzy, artystów i naukowców, którzy odwiedzają Wschód lub zajmują się nim. Gośćmi wydarzenia będą m.in.: legenda polskiego himalaizmu – Krzysztof Wielicki, Piotr Milewski, autor książki „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji”, czy czy Andrzej Piotrowski – twórca i dyrektor Muzeum Badań Polarnych w Puławach, który opowie o swoich ekstremalnych wyprawach na Sachalin i Wyspy Kurylskie. Poza spotkaniami autorskimi odbędzie się szereg wydarzeń o charakterze praktycznym – warsztaty jogi, chińskiej kaligrafii, chińskiej wycinanki, malowania skóry henną, pokaz przyrządzania japońskiego onigiri, pokaz wschodnich roślin jadalnych. a także koncerty: multiinstrumentalny koncert muzyki etnicznej zagra Rafał „Ruff” Libner, a tradycyjne pieśni karpackie w nowych aranżacjach wykona trio z Sanoka – Zespół Wernyhora. Przygotowano również kilka wystaw m.in. banknotów państw wschodnich czy fotografii z Wyspy Wielkanocnej. W ramach wydarzenia towarzyszącego Festiwalowi będzie można odpłatnie skosztować onigiri z food trucka polsko-japońskiego duetu Yaki Kingu.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej eksponowane będą wystawy: banknotów państw wschodnich czy fotografii z Wyspy Wielkanocnej (Westybul Biblioteki) oraz książek – ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL – opisujących podróże św. Jana Pawła II, papieża, po całej kuli ziemskiej (I piętro). Zapraszamy!

Patronat Honorowy nad Festiwalem objął Prezydent Miasta Lublin – dr Krzysztof Żuk.
Wydarzenie otrzymało wsparcie Urzędu Miasta Lublin.

Zapraszamy w dniach 18, 19 i 20 czerwca do Centrum Transferu Wiedzy i Collegium Jana Pawła II (Główny Kampus KUL, al. Racławickie 14), Biblioteki Uniwersyteckiej KUL – ul. Chopina 27 oraz do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego – ul. Narutowicza 4. Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Na niektóre z nich obowiązują darmowe wejściówki.

Zapraszamy do odwiedzenia strony: www.eastestfestiwal.eu, gdzie znajduje się szczegółowy program oraz na prfil Festiwalu na Facebooku.

„Idea Festiwalu Wschodnich Podróży zrodziła się z chęci zapełnienia luki na mapie spotkań podróżniczych w Polsce. Dominują wśród nich wydarzenia o charakterze ogólnym, a niewiele jest takich, które akcentują tematykę wschodnią. Europa Wschodnia i Azja to interesujący konglomerat kultur i religii: chrześcijaństwa, prawosławia, islamu, hinduizmu, buddyzmu oraz społeczeństw wyrosłych na komunizmie. Mamy czas globalizacji. Większość rejonów świata jest już dostępna dla turystów. Czasem jednak brakuje odwagi, aby wybrać się gdzieś na Wschód, zwłaszcza w pojedynkę. Orient jest znany w niewielkim jeszcze stopniu. Niektóre miejsca odbierane są nadal jako mało dostępne, nieprzychylne przybyszom czy wręcz niebezpieczne. Coraz większa obecność w Polsce mieszkańców krajów sąsiednich oraz napływ do Europy ludności muzułmańskiej skłania do zapoznania się z nowymi kulturami. Festiwal może mieć wymiar edukacyjny poprzez przybliżanie uczestnikom wydarzenia innych kręgów cywilizacyjnych. Tym sposobem może wzrosnąć w nich tolerancja wobec „innego”, jeszcze nadal obcego, które wciąż wywołuje lęk i niechęć”.

dr Dminik Maiński – pomyslodawca i koordynator Festiwalu

Prewernisaż czyli East est ‒ II Festiwal Wschodnich Podróży w „Poranku u Hieronima”