XXVII edycja Nagrody im. Anny Platto

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie, Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego informują, że wręczenie Nagrody im. Anny Platto odbędzie się 6 sierpnia 2021 r.

Uroczystość będzie transmitowana na Facebooku WBP,
transmisja rozpocznie się o godz. 10.00.
Zapraszamy do oglądania transmisji wydarzenia!

Galę XXVII edycji Nagrody objął Honorowym Patronatem Lech Sprawka Wojewoda Lubelski, Jarosław Stawiarski  – Marszałek Województwa Lubelskiego, dr Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin, dr Barbara Budyńska – Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, patronatu medialnego użyczył portal internetowy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich sbp.pl

Nagroda im. Anny Platto – przyznawana od 1995 roku w dniu urodzin Patronki pracownikom bibliotek publicznych z województwa lubelskiego, wyróżniającym się w popularyzacji literatury dziecięco-młodzieżowej oraz nowatorskich formach pracy z młodymi czytelnikami. Pomysłodawcą Nagrody był dr Zdzisław Bieleń (obecnie emerytowany dyrektor ds. merytorycznych WBP), a przez XXV edycji Fundatorką Nagrody była siostra Patronki – Mirosława Platto.

Anna Platto (8 VIII 1944 – 15 III 1995) – absolwentka filologii polskiej UMCS, kustosz, instruktor-metodyk w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, wykładowca w Studium Bibliotekarskim. Znawczyni literatury pięknej, a szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. Wypracowała nowoczesny model bibliotek dziecięcych, łączących znajomość książki z formami jej upowszechniania. Zajmowała się ich organizacją, profilowaniem działalności, doradztwem metodycznym. Posiadała dar integrowania ludzi.

Do XXVII edycji Nagrody nominowane zostały:

– Magdalena Marzec z Biblioteki Publicznej Gminy Tereszpol Zaorenda, powiat biłgorajski,

Katarzyna Sudół z Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku,

Agata Szewczuk z Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie.

Szczegółowych informacji na temat wydarzenia udzielają:

Joanna Chapska, Marzena Targońska  (Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP, tel. 81 52-87-420-422)