Paulini w wojennym Mariupolu

15 sierpnia 2021, godz. 15.00
wbp.lublin.pl i Facebook WBP (otwarty dla wszystkich)

Spotkanie z o. dr. Markiem Kowalskim, paulinem z Mariupola, który gościł w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie na zaproszenie Tadeusza Sławeckiego, Dyrektora Biblioteki.

Rozmowę emitujemy w Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej oraz w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

 

Polscy Ojcowie Paulini posługują obecnie w 5 miejscach na Ukrainie. Jest to Satanów – parafia Matki Bożej Jasnogórskiej, Matki Kościoła; posługują także w starym podominikańskim kościele i klasztorze – parafii św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim. Kolejne miejsce to Różyn, miasteczko koło Berdyczowa; w Berdyczowie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Berdyczowskiej, ojcowie paulini posługują nieopodal, w parafii Bożego Ciała w Różynie. W Mariupolu, w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej, posługa jest bardzo trudna, ponieważ za Mariupolem jest linia starcia, wojna, ojcowie pracujący tam pełnią nadzwyczaj trudną misję. W Browarach koło Kijowa posługują w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie – podobnie jak w Mariupolu – budowany jest kościół.

Realizacja nagrania – Studio WBP: Ewa Hadrian, Marek Janik, Dorota Mościbrodzka, Piotr Ślaski