Ocalamy od zapomnienia w „Poranku u Hieronima”
Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima”
 8 września 2021, godz. 10.00
wbp.lublin.pl i Facebook WBP (otwarty dla wszystkich) 
W programie: 
  • Europejskie Dni Dziedzictwa 2021Smaki Dziedzictwa. Projekt WBP „Lansujemy Smaki Lubelszczyzny” zaprezentują: Bożena Lech-Jabłońska i Ewa Hadrian

W 29. edycję EDD Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie włącza się projektem  „Lansujemy Smaki Lubelszczyzny”, który ma na celu popularyzowanie bogatych tradycji kulinarnych regionu oraz zainteresowanie odbiorców lubelskimi tradycjami kulinarnymi oraz wskazanie zbiorów bibliotek jako drogi do uzyskania wiedzy na ten temat.

Mieszkańcy dbają o zachowanie obyczajów, obrzędów, tradycji, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Mieszczą się w tym również tradycyjne potrawy, zwyczaje żywieniowe i tradycje związane z kulturą stołu. Dziedzictwo kulinarne Lubelszczyzny to staropolskie przepisy, tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie ustnie, ale także jest to dążenie do zachowania tego dziedzictwa w formie pisanej. Poprzez projekt zostaną przedstawione potrawy regionalne i tradycyjne – te z Listy Produktów Tradycyjnych, a także te, których nie wpisano na Listę, ale są obecne w jadłospisie mieszkańców regionu. Odbiorcy poznają publikacje, traktujące o dziedzictwie kulinarnym i kulturze stołu ich przodków oraz przekonają się że jest to element dziedzictwa kulturowego, który warto zachować dla przyszłych pokoleń. Zapraszamy zatem m.in. na kulinarne spotkania autorskie, kulinarne wystawy oraz namawiamy do korzystania z przepiśników przygotowanych przez bibliotekarzy. 

  • Czarnobylskie doświadczenie. Wystawa fotografii Magdaleny Jung. Gośćmi Doroty Mościbrodzkiej będą: Magdalena Jung oraz dr Magdalena Anna Długosz, kuratorka wystawy

Magdalena Jung – anglistka i tłumaczka związana z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Absolwentka podyplomowych studiów dziennikarstwa i komunikacji społecznej, retoryki stosowanej oraz designu miejskiego. W 2016 roku obroniła dyplom w Pracowni Fotografii Konceptualnej w Lubelskiej Szkole Fotografii. Wykładowczyni Lubelskiej Szkole Fotografii, uczy słuchaczy Studium Fotografii jak mówić o obrazach.

10 września 2021 r. o godz. 13:00 w Galerii Centrum Informacji Naukowo-Technicznej odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Magdaleny Jung „Czarnobylskie doświadczenie”. Wystawa zabiera nas w podróż po Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, po obszarze byłej elektrowni atomowej i jej okolicach, po opuszczonym, odzyskiwanym teraz przez naturę, a niegdyś wzorcowym mieście Prypeć i po maleńkiej wsi Krasne.

fot. pixabay