XVII Lubelski Festiwal Nauki w WBP

Zobacz filozofię!
Wystawa z okazji 5-lecia Fundacji Academicon, wydawcy magazynu „Filozofuj!”

Filozofia to niekoniecznie długie, trudne do zrozumienia teksty. Filozofia to również prowokujące do myślenia ilustracje, które w pigułce ujmują istotę problemu. Takie właśnie grafiki towarzyszą artykułom w dwumiesięczniku „Filozofuj!”.

Organizatorzy wystawy informują:

Magazyn „Filozofuj!” to jedyne w Polsce czasopismo popularyzujące filozofię. Wydawany jest co dwa miesiące w dwóch wersjach (w wersji zarówno papierowej, dostępnej m.in. w sieci Empik, jak i elektronicznej – dostępnej bezpłatnie online na licencji Creative Commons BY-SA 3.0 PL pod adresem filozofuj.eu). Zagadnienia w periodyku
przedstawianie są przez najlepszych polskich i zagranicznych specjalistów, z uwzględnieniem aktualnego stanu wiedzy i dyskusji międzynarodowego środowiska filozoficznego, a także wielostronnie, bez preferowania żadnej ze stron. Redakcja magazynu kładzie szczególny nacisk na przystępność przekazywanych treści tak, aby mogły one trafić do czytelnika nieoswojonego ze specyficznym językiem filozoficznym, a także na atrakcyjność przekazu za pośrednictwem ilustracji tworzonych przez współpracujący z redakcją zespół artystów-grafików. Staramy się, by grafiki były nie tylko estetyczne, ładne wizualnie, ale by miały też niebanalną wymowę.


Redakcja „Filozofuj!” to zwycięzca 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki. W konkursie nagradzane są osoby, zespoły i instytucje, które nie ustają w rzetelnym i ciekawym opowiadaniu o nauce. Konkurs organizowany jest od 16 lat przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu.


Z okazji 5-lecia Fundacji Academicon, wydawcy magazynu „Filozofuj!”, zapraszamy na wystawę ilustracji z numerów „Filozofuj!”: „Zobacz filozofię!”, która eksponowana będzie w dniach 20-30.09.2021 roku w Westybulu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w godzinach pracy Biblioteki. Ekspozycja obejmuje 26 ilustracji do artykułów z numerów z lat 2015-2021.

Otwarcie wystawy odbyło się 20 września 2021 r.  Gościem specjalnym była jedna z autorek ilustracji: Florianen vinsi’Siegereith.

W imieniu Fundacji Academicon, wydawcy magazynu „Filozofuj!”
zapraszamy na wystawę!

Tegoroczny XVII Lubelski Festiwal Nauki w WBP ma taką oto odsłonę!

Link do wydarzenia na Facebooku

Czasopismo „Filozofuj!”

XVII Lubelski Festiwal Nauki


Autorzy prezentowanych ilustracji:

Natalia Biesiada-Myszak – absolwentka grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Swoje życie zawodowe dzieli między pracę w sektorze usług IT oraz freelance z zakresu projektowania graficznego i ilustracji, praktycznie jest więc specjalistką od „łapania wielu srok za ogon”. Zajmuje się tworzeniem logotypów, layoutów, druków użytkowych, okładek; ilustruje baśnie i teksty dla dzieci oraz artykuły prasowe. W 2015 r. Została finalistką konkursu Golden Pinwheel Young lllustrators Competition organizowanego podczas targów książki dziecięcej w Szanghaju. Współpracuje z „Filozofuj!” od 2019 roku. Jest także poetką, związaną od lat z krakowską grupą literacką „Sylaba”; publikowała swoje wiersze w wydawnictwach pokonkursowych i zbiorowych, pismach „Kraków”, „Konspekt” i „Kontent”. Wydała tomik zatytułowany Pozwolenie na cud. Prywatnie zajmuje się wychowywaniem trzech kotów (bezskutecznie) i córki (na razie nie wiadomo jeszcze, czy skutecznie).

Zuzanna Bołtryk – artystka wizualna z Piły, ukończyła Krytykę Artystyczną na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Aktualnie zamieszkuje w Szwajcarii i tam tworzy.

Hanna Bytniewska – fotografka, graficzka, ilustratorka, uważna obserwatorka życia społecznego. Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych UMCS (2008) oraz Podyplomowego Studium Design Management Szkoły Głównej Handlowej i Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (2015). Doktorantka nauk o poznaniu i komunikacji społecznej Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS. Nauczycielka podstaw projektowania i fotografii. Autorka wystaw: Moje czasoprzestrzenie (2008, Galeria Gardzienice w Lublinie), 2010 (2010, 1001 CAFÉ w Londynie), Energia=Potencjał=Przemieszczenie. Czyli Sorry Not Yet Recyclable (2011, Galeria Biała w Lublinie), Europe, your face is blur on the go (2011, Etnoestiwal Faces, Gumnas, Finlandia).

Florianen vinsi’Siegereith – ur. 1996 w Warszawie. Jest wszechstronnie uzdolnioną artystką, która na co dzień zajmuje się naukami informatycznymi. To połączenie przekłada się na jej umiłowanie do eksperymentów, jeśli chodzi o jednoczesne wykorzystanie mediów tradycyjnych oraz cyfrowych w swojej twórczości. Pobierała nauki w Gdańskiej Szkole Artystycznej, Edukresce oraz Akademii EITCA. W swoich ilustracjach dla „Filozofuj!” dąży do jak najbardziej nietypowego i niejednoznacznego ujęcia tematu w celu rozbudzenia ciekawości w odbiorcy. E-mail: floartbook@gmail.com, strona www: https://www.deviantart.com/florianen, instagram: @floartgram

Anna Koryzma – ur. w 1988 r.; w obszarze edukacji artystycznej jest absolwentką Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie o specjalizacji metaloplastyka oraz szkoły policealnej na kierunku grafika komputerowa w Szczecinie. Na co dzień pracuje jako grafik komputerowy oraz ilustrator (okazjonalnie wykonuje małe formy rzeźbiarskie).

Malwina Majer (Adaszek) – ur. w 1990 r.; ukończyła z wyróżnieniem Rektora studia magisterskie na kierunku Grafika na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Artystka wizualna. Tworzy ilustracje, malarstwo, fotografię artystyczną oraz muzykę. Współpracowała z magazynem „Filozofuj!” w latach 2016-2017. Aktualnie związana z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Lubomira Przybylska – ilustratorka, grafik.

Małgorzata Uglik – ilustratorka, grafik. Przez dziesięć lat pracowała jako grafik w agencjach reklamowych, specjalizuje się w ilustracji książkowej, prasowej, projektuje okładki do książek. W latach 2019-2020 główna ilustratorka magazynu „Filozofuj!”.

Hanna Urbankowska – w 2016 r. obroniła na UW rozprawę doktorską poświęconą rozmaitym ujęciom sacrum w myśli Heideggera. Pasjonuje się niemieckim idealizmem, myślą Heideggera i filozofią polską. Autorka humorystycznej powieści pt. Noworoczne anioły (wyd. 2018). Trzecią z jej pasji (po filozofii i literaturze) jest ilustracja.