O zwierzętach,  fotografii i i obłoczkach w „Poranku u Hieronima”

Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima”
 6 października 2021, godz. 10.00
wbp.lublin.pl i Facebook WBP (otwarty dla wszystkich)

W programie:
  • O wspólnocie wierszy i fotografii  – rozmowa z Wiktorem Kowalczykiem, w przededniu wieczoru autorskiego i wernisażu

Wiktor Kowalczyk urodził się w Lublinie w 1964 r. Studiował biologię na UMCS i muzealnictwo na UW. 20 lat pracy poświęcił Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym (w tym kilkanaście tamtejszemu Muzeum Przyrodniczemu). Obecnie pracuje w Muzeum Narodowym w Lublinie, opiekując się Dworkiem Wincentego Pola na Kalinowszczyźnie. Jest twórcą wystaw, autorem publikacji popularnonaukowych, organizatorem wydarzeń kulturalnych i działań edukacyjnych.

Równocześnie tworzy fotografie i pisuje wiersze. Wybór jednych i drugich trafił na karty tomiku „Trwanie i przemijanie” (Norbertinum, Lublin 2020). Zdjęcia zaś prezentowane były na czterech dotychczasowych wystawach: „Lubelskie fotonotatki” (Klub Osiedlowy ODEON, 2015), „Po drodze, przy okazji” (Galeria Fotografii Radia Lublin, 2017), „Uniwersytet. Struktura blasku i cienia” (Muzeum UMCS, 2019) oraz „Okna w OKNACH (Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, 2019).

• Być jak św. Franciszek. Zadaniach i wyzwania lubelskiego Eko-Patrolu na rzecz zwierząt domowych i dzikich przedstawi Robert Gogola – Naczelnik Eko-Patrolu Straży Miejskiej w Lublinie
Zdjęcia zwierząt odłowionych przez strażników Eko-Patrolu Straży Miejskiej w Lublinie

• „Obłoczki sercem malowane. Lotnikom dzieci” – o projekcie literacko-plastycznym realizowanym w szkołach na Lubelszczyźnie noszących imię Lotników Polskich opowie Mirosława Ziętek – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Lotnikow Polskich w Lublinie. Zaprosimy także na niezwykłą i cenną wystawę dokumentów i numizmatów papieskich ze zbiorów gen. bryg. (R)  pil. dr inż.  Ryszarda Hacia

Rozmowy poprowadzą  Ewa Hadrian i Dorota Mościbrodzka