O Łotwie i Larissie w „Poranku u Hieronima” 

Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima”
 20 października 2021, godz. 10.00
wbp.lublin.pl i Facebook WBP (otwarty dla wszystkich) 

  • Tik tālu, bet tomēr tik tuvu – Tak daleko, a tak blisko. Poznajmy Łotwę, łączy nas więcej niż 100 lat wspólnej historii. Slowa te są tytułem, a jednoczesnie zaproszeniem na wystawę w WBP. Gościem „Poranka” będzie prof. Anna Bitner-Wróblewska, kuratorka wystawy i autorka scenariusza, kierownik Działu Archeologii Bałtów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Rozmowę poprowadzi Ewa Hadrian.

To pierwsza w Polsce wystawa, która tak wieloaspektowo prezentuje wspólne, archeologiczno-historyczne dziedzictwo Polski i Łotwy, sięgając do tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów, XIX-wiecznych zrywów niepodległościowych i współczesnych kontaktów. Kiedy w początkach 2 poł. XVI w., po zwycięskich bataliach króla Stefana Batorego ziemie dzisiejszej wschodniej Łotwy, tzw. Polskie Inflanty, znalazły się w granicach Rzeczpospolitej, nikt nie mógł przypuszczać, iż związki kulturowe między tą częścią Łotwy (Latgalią/Łatgalią) a ziemiami polskimi będą tak trwałe.

 

  • Gościem drugiej części Poranka u Hieronima będzie Alexandre Dayet – reżyser i tłumacz, autor m.in. przekładu pamiętników Zygmunta Klukowskiego na język francuski (Une telle monstruosité…» Journal d’un médecin polonais 1933-1947: Journal d’un médecin polonais 1939-1947,  Calmann-Levy, 2011). Tym razem porozmawiamy jednak o jego najnowszym filmie Larissa. Rozmowę poprowadzi Dorota Mościbrodzka.

 

Pod koniec 1942 roku 10-letnia Larissa ucieka z warszawskiego getta, wspinając się po drabinie… Po „aryjskiej” stronie przyjmuje ją i chroni polska rodzina. 16-letnia Helena opiekuje się Larissą i traktuje ją jak młodszą siostrę. Kilka tygodni później Larissa musi opuścić mieszkanie. Dziewczyna i Helena rozstają się na dobre. Siedemdziesiąt lat po tych wydarzeniach mieszkająca w Paryżu Larissa odczuwa pragnienie, by pojechać do Polski i spotkać się z Heleną. 

(materiały prasowe)