Pichon czyli Chopin. Pofestiwalowe reminiscencje w „Poranku u Hieronima”. Spotkanie z Mariolą Zagojską

Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima”
 27 października 2021, godz. 10.00
wbp.lublin.pl i Facebook WBP (otwarty dla wszystkich)

W programie:

• Pichon czyli Chopin. Pofestiwalowe reminiscencje w „Poranku u Hieronima”. Z Mariolą Zagojską rozmawiać będzie Ewa Hadrian

Mariola Zagojska – sopran. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w której – pod kierunkiem prof. Michaliny Growiec – ukończyła studia wokalno-aktorskie z oceną celującą. Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach wokalnych, m. in. u prof. Alison Pearce, gdzie zdobyła specjalne wyróżnienie. Jest laureatką V-go Konkursu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej (II miejsce) oraz nagrody specjalnej za wykonanie pieśni Karola Szymanowskiego.   Debiutowała  partią Cześnikowej w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki w Operze Śląskiej w Bytomiu  w maju 2002 roku, a kolejne jej role to: Saffi w „Baronie cygańskim” Johanna Straussa,  Micaela w „Carmen” Georga Bizeta, Jadwiga w „Strasznym dworze” S. Moniuszki, Sylva w „Księżniczce czardasza” Imre Kalmana, Fiordiligi i Hrabina w „Amadeuszu” Petera Shaffera w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Współpracowała również z filharmoniami: rzeszowską, śląską i świętokrzyską, gdzie pod batutą najwybitniejszych polskich dyrygentów wykonywała repertuar oratoryjno-kantatowy.  W swoim dorobku posiada nagrania radiowe („Stabat Mater” K. Szymanowskiego, Program II PR) oraz telewizyjne: („Lutosławski – dyskretny twórca szlagierów” oraz „Lutosławski i Rogowski – opusy lekkie i poważne”, TV Polonia i TV3 ). Podczas licznych festiwali muzycznych m. in. w Pradze i Zakopanem (Atma) prezentuje najczęściej pieśni swego ulubionego kompozytora Karola Szymanowskiego.

Mariola Zagojska w latach  2010-2013 prowadziła Festiwal Spotkań Kultur, współtworząc i prezentując  cykle koncertów: „Nałęczowskie Divertimento”, „Sanus per Artem”, „Europa – mała ojczyzna braci Wieniawskich”, „Czas Mazurka”, „Vipy – Dzieciom” i  wiele innych. Jest również inicjatorką i autorką cykli muzycznych audycji edukacyjnych, spektakli i widowisk dla dzieci i młodzieży. Nieprzerwanie prowadzi działalność koncertową i pedagogiczną, jako nauczyciel dyplomowany oraz ekspert w dziedzinie wokalistyki współpracuje ze Szkołą Muzyczną I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie,  gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego.  Za swoją działalność otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Złotą Odznakę Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Mariola Zagojska – sopranistka Teatru Muzycznego w Lublinie. Fot. Dorota Mościbrodzka