Wyjątkowi, czyli od Konopnickiej do Schulza w „Poranku u Hieronima”

Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima” – cykliczną audycję internetową
 12 stycznia 2022, godz. 10.00

W programie:

• Rok 2022 – Rokiem Marii Konopnickiej, najwybitniejszej poetki okresu realizmu, nowelistki, pisarki dla dzieci, krytyczki, publicystki, tłumaczka. Urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie. Czy Rok Marii Konopnickiej przywróci jej dzieła w  krąg czytelniczy?

Zaproszenie do „Poranka u Hieronima” przyjęła Zofia Siudym, nauczyciel-konsultant Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie, polonistka lubelskiego VII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, wiceprzewodnicząca Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów.

Okładka książki
Maria Konopnicka, Szkolne przygody Pimpusia Sadełko,
autor ilustracji: Bogdan Nowakowski (1887-1945)
Warszawa, Wydawnictwo M. Arcta, 1934
źródło: polona.pl

• Rok 2022 – rokiem Brunona Schulza, wybitnego pisarza, malarza, rysownika, grafika. Urodzony 12 lipca 1892 w Drohobyczu, zmarł tam tragicznie 19 listopada 1942.  Porozmawiamy o fenomenie drobyckiego mistrza. Bo wszak – Bruno4ever.
Grzegorz Józefczuk
Fot. archiwum G. Józefczuka

Zaproszenie do „Poranka u Hieronima” przyjął Grzegorz Józefczuk, dziennikarz, publicysta, krytyk, komentator życia kulturalnego, redaktor wydawnictw artystyczno-kulturalnych, działacz społeczny i praktyk kultury. Inicjator i prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza w Lublinie (2007), dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu / Ukraina (od 2006). Laureat Nagrody Miasta Lublina za Upowszechnianie Kultury (2012). Doktor honoris causa Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu (2014). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współzałożyciel m.in. Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, Kapituły Nagrody „Angelus” w Lublinie, Kresowej Akademii Smaku; inicjator projektów takich jak „Bruno4ever. Dni Brunona Schulza w Lublinie”, Salon Ludzi Ciekawych, Hades Szeroka Art Festiwal, wydawnictwo „Acta Schulziana Lublin-Drohobycz”. Należy do AICA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki) Polska.

Zaprasza Ewa Hadrian