Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima” – cykliczną audycję internetową WBP w Lublinie 
 23 lutego 2022, godz. 10.00

W programie:

Moje ikony. Spotkania z lubelską ikonopisarką Zofią Dobrzańską.

Zofią Dobrzańska – absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K.Norwida w Lublinie. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Lublina za wybitne osiągnięcia artystyczne. Tworzy ikony techniką tempery jajowej w oparciu o tradycyjne kanony. Zainteresowanie ikoną wynika u niej z fascynacji kulturą Wschodu. Związana z Pracownią ikonopisarską przy Parafii Grekokatolickiej w Lublinie.

Ikona Michała Archanioła
Zofia Dobrzańska,
Ikona Michała Archanioła,
21,5×15 tempera jajowa,
szlagmetal, płótno,
deska lipowa

Zapraszając do swojej pracowni Artystka wprowadza nas w proces tworzenia ikony: „Proces pisania ikony jest niezwykle skomplikowany i pracochłonny. Podstawą podobrazia jest wysezonowane drewno, przeklejone lnianym płótnem i zabezpieczone kilkunastoma warstwami gruntu. Następnie wykonywane są złocenia – szlagmetalem w płatkach (jest to stop miedzi i cyny) lub 24-karatowym złotem. Sam proces pisania ikony jest związany z naturalnymi pigmentami pozyskanymi ze zmielonych skał, ziemi i roślin, utartymi z żółtkiem jaja kurzego. Tak przygotowana tempera żółtkowa jest nakładana na podobrazie cienkimi warstwami aż do uzyskania ostatecznego efektu. Na zakończenie pracy warstwa malarska ikony pokrywana jest specjalnym olejem, który tworzy warstwę zabezpieczającą”.

Więcej o technice pisania ikon oraz o towarzyszących temu procesowi twórczemu przemysleniach Zofia Dobrzańska opowie w rozmowie z Ewą Hadrian. Zapraszamy!

Pracownia Zofii Dobrzańskiej


Przypominamy o trwającej wystawie ikon z Muzeum Południowego Podlasia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Ekspozycja będzie czynna do 26 marca w godzinach pracy Biblioteki! Wstęp wolny. Zapraszamy!

Wystawa została zauważona w wielu mediach, zarówno lokalnych, regionalnych, jak i ogólnopolskich. Dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia wystawy w Bibliotece!

O wystawie ikon w Bibliotece