Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima” – cykliczną audycję internetową WBP w Lublinie 
 23 marca 2022, godz. 10.00

W programie:

W „Poranku u Hieronima” świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru. Ludzi teatru zapytamy, czego życzą sobie z okazji tego święta i jakie życzenia mają dla publiczności.

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy od 1961 r. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute) na pamiątkę otwarcia pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 r., festiwalu na którym spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny. Dzień Teatru jest obchodzony przez ponad sto narodowych ośrodków (ITI) na świecie.

Corocznie, z okazji swojego święta, teatry na całym świecie udostępniają orędzie przygotowane przez wybitną osobowość świata sztuki. W tym roku zaszczyt ten przypadł amerykańskiemu reżyserowi operowemu i teatralnemu Peter’owi Sellars’owi.

Teatr Osterwy
Teatr im. Juliusza Osterwy
Pocztówka ze zbiorów WBP [ok. 1927 r.]
  • Anna Nowak z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie przybliży nam historię tego wyjątkowego dnia i wytłumaczy, dlaczego niegdyś zawód aktora nie był powszechnie szanowany.
  • Karolina Kowal i Marta Bojarska z Działu Współpracy z Publicznością Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie opowiedzą o pracy z widzami, którzy chcą lepiej poznać i zrozumieć spektakle grane na deskach „Osterwy”. 
  • Karolina Rozwód, Dyrektor Teatru Starego w Lublinie zdradzi, czym uwiódł ją teatr, gdy była jeszcze małą dziewczynką i dlaczego jazz zajmuje wyjątkowe miejsce na lubelskiej scenie.

 Rozmowy poprowadzi Dorota Mościbrodzka

Teatr Stary w Lublinie_scena
Teatr Stary w Lublinie
Fot. Archiwum Teatru Starego w Lublinie
Serce dla Ukrainy

Teatr w Mariupolu
Teatr Dramatyczny w Mariupolu przed zbombardowaniem przez Rosjan
Źródło: Wikimedia Commons, Fot. Oleksandr Malyon

Teatr w Mariupolu zbombardowany przez Rosjan