Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima” – cykliczną audycję internetową WBP w Lublinie
 30 marca 2022, godz. 10.00

Anna Chwałek z synem Kubą
Fot. archiwum Stowarzyszenia „Wspólny Świat”

W programie:

• Życie z autyzmem. Rozmowa z Anna Chwałekprezesem Stowarzyszenia „Wspólny Świat”, działającego od 2007 roku w Białej Podlaskiej po to, by pomagać dzieciom dotkniętym autyzmem i ich rodzinom.
    Rozmowę poprowadzi Ewa Hadrian

Obecnie Stowarzyszenie prowadzi:

• Ośrodek diagnostyki i terapii dla dzieci i młodzieży z autyzmem i zespołem  Aspergera,
  • Przedszkole dla dzieci z autyzmem,
  • Szkołę podstawową dla dzieci z autyzmem
  • Szkołę Przysposabiającą do Pracy.

Stowarzyszenie obejmuje wsparciem prawie 300 osób z terenu miasta Biała Podlaska oraz północnej części województwa lubelskiego, zatrudnia ponad 150 wykwalifikowanych specjalistów, aktywnie współpracuje z ośrodkami we Francji i na Białorusi, działa aktywnie w organizacji Autyzm-Polska zrzeszającej ponad 60 podmiotów z Polski.

Stowarzyszenie „Wspólny Świat” jest jedyną organizacją niosącą tak kompleksową pomoc na obszarze Polski wschodniej, a prowadzone przez Stowarzyszenie placówki edukacyjne – jedynymi tak wyspecjalizowanymi w województwie lubelskim.

„Wspólny Świat”

Serce chmury niebo

2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób magających się z tym schorzeniem.

Aby zwiększyć świadomość i wiedzę na temat osób ze spektrum autyzmu, inicjowane są liczne kampanie np. „Zaświeć się na niebiesko”. W ramach akcji ważne budynki w miastach są podświetlane na niebiesko.  Także każdy z nas może aktywnie włączyć się do akcji np. poprzez założenie niebieskiego ubrania albo zaakcentowania kolorem niebieskim swoich stron internetowych. A dlaczego kolor niebieski? Bo jest on symbolem autyzmu. Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw.

Fot. pixabay.com