Królewskie wakacje – w banku i bibliotece

Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie,
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
oraz
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne  Oddział w Lublinie  
zapraszają dzieci i młodzież na zajęcia
„Królewskie wakacje”
w dniach od 27 czerwca do 29 lipca 2022 r.


Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie zaprasza dzieci i młodzież do wspólnego poszukiwania polskich władców w świecie numizmatyki. 

Historia Polski zapisała się na monetach i banknotach z epoki, ale równie dobrze można jej szukać na współczesnych pieniądzach obiegowych i kolekcjonerskich. W siedzibie Oddziału NBP w Lublinie prezentowana będzie wystawa „Królewskie portrety”, na której pojawią się dwie serie kolekcjonerskie monet srebrnych: „Poczet książąt i królów polskich”, „Skarby Stanisława Augusta” oraz zestaw banknotów obiegowych „Władcy polscy”.  

W czasie zajęć dzieci będą m.in. porównywać portrety królewskie na poszczególnych eksponatach, poznawać sylwetki wybranych władców oraz ich dokonania dla historii Polski. Dzieci poznają także znaczenie słów: awers, rewers, nominał  oraz wezmą udział w  błyskawicznym kursie rozpoznawania autentyczności polskich banknotów.

Uczestnictwo w spotkaniach jest bezpłatne, konieczne jest jednak wcześniejsze zgłoszenie mailowe lub telefoniczne.  Udostępniany jest specjalny program dla uczestników online oraz w przestrzeni realnej. Zapraszamy do kontaktu i współpracy ośrodki z Lublina i województwa lubelskiego, prowadzące letnie zajęcia dla dzieci.  Każda placówka, która weźmie udział w zajęciach, otrzyma od NBP pakiet gier edukacyjnych. 

Kontakt:

Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie, ul. Chopina 6

Ewa Waszkiewicz, ewa.waszkiewicz@nbp.pl , tel. 601-326-433

Marek Momot, marek.momot@nbp.pl , tel. 605-162-662


Jan Matejko (1838-1893), Bitwa pod Grunwaldem; 1878; olej; płótno; 426 x 987

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w roku 2022 obchodzi 115. rocznicę swojego powstania (1907). Dzieje Biblioteki od roku 1939 złączone są z historią gmachu znajdującego się przy ul. Narutowicza 4 (wcześniej, w latach 1907-1939, Biblioteka miała inne lokalizacje). Z okazji jubileuszu do Biblioteki zostanie sprowadzona kopia obrazu (w rozmiarach oryginału) „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Obrazy Matejki – „Bitwa pod Grunwaldem” i „Kazanie Skargi” – były w pierwszych latach II wojny światowej przechowywane w gmachu należącym obecnie do Biblioteki. Autorem kopii jest Ireneusz Rolewski. Wystawę w Bibliotece wzbogacą m.in. obiekty  numizmatyczne ze zbiorów członków lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – monety historyczne i współczesne oraz  medale upamiętniające bitwę pod Grunwaldem.

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 15 lipca 2022 r.

Z tej to okazji Biblioteka zaprasza dzieci i młodzież do poznania faktów z historii Polski – bitwy pod Grunwaldem, a także dziejów obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki, w tym wątku ukrywania obrazu Matejki w czasie II wojny światowej w Lublinie. Wakacyjną lekcję historii  kończyć będzie konkurs z nagrodami książkowymi na temat wiedzy o postaciach z obrazu Matejki.

Kontakt:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie,ul. Narutowicza 4

Dział Informacji i Promocji,  informatorium@wbp.lublin.pl, 81-528-74-17

fot. ilustracyjne: pixabay.com