Ponownie w Lublinie
Pokaz kopii obrazu Jana Matejki

„Bitwa pod Grunwaldem”

15 lipca 2022 roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego zaprosili na wernisaż wystawy Ponownie w Lublinie. Pokaz kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.

Jan Matejko (1838-1893), Bitwa pod Grunwaldem; 1878; olej; płótno; 426 x 987, od 1945 w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (nr inw. MP 443 MNW)

Ireneusz Rolewski w trakcie prac w Muzeum Narodowym

Autorem kopii jest Ireneusz Rolewski, artysta malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od maja 2015 roku – za zgodą dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie – we wnętrzach muzeum zostało namalowanych pięć dolnych elementów, nad którymi malarz pracował ok. 620 dni roboczych. 250 dni zajęły prace nad resztą elementów obrazu.

Pierwszy publiczny pokaz kopii „Bitwy pod Grunwaldem” odbył się w Skierniewicach w 2021 roku. Obraz jest oprawiony w oryginalną ramę, w której przez 60 lat umieszczony był oryginał pędzla Jana Matejki. Kolory ramy (bordo i indygo) zostały dobrane przez Ireneusza Rolewskiego. Z tą ramą obraz będzie podróżował nie tylko po Polsce, ale również po świecie.


Gmach Biblioteki przy ulicy Narutowicza 4

Pierwsza podróż kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” to podróż do Lublina, do gmachu, w którym w czasie II wojny światowej „Bitwa pod Gunwaldem” Jana Matejki była przechowywana.

Tablica pamiątkowa w holu Biblioteki

Obraz Matejki – po wywiezieniu go we wrześniu 1939 roku z gmachu warszawskiej Zachęty w celu uchronienia przed rabunkiem i zniszczeniem przez Niemców – trafił do Lublina, do gmachu przy ulicy Narutowicza 4, w którym mieściło się wówczas Muzeum Lubelskie, a od 1939 roku także Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego (obecnie gmach w całości należy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego).

Patnerem wydarzenia jest


Zapraszamy na pokaz kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” do Galerii Biblioteki.
Wystawa jest czynna:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 9.00-19.45
czwartek, sobota: 9.00-15.00
Wstęp wolny
!
Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
81-528-74-17 lub 81-528-74-37

Wystawa Ponownie w Lublinie. Pokaz kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” została wzbogacona o militaria ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, a Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział Lublin udostępniło monety historyczne i współczesne oraz  medale upamiętniające bitwę pod Grunwaldem. Wystawę wzbogaciły również obiekty sakralne oraz publikacje udostępnione przez Rektora Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie.

Dopełnieniem wystawy są interesujące i rzadkie publikacje ze zbiorów Biblioteki (dawne i współczesne) związane z bitwą pod Grunwaldem i jej upamiętnianiem przez wieki.

W Księgarni „U Hieronima” można nabyć pakiety promocyjne w cenie 10,00 zł. Zapraszamy!