Kazimiera Zofia Dobek (1884-1978)
– pierwsza bibliotekarka Biblioteki Publicznej
im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Szanowni Czytelnicy i Sympatycy Biblioteki

31 sierpnia 2022 roku (środa) o godz. 11.00
w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie
(ul. Narutowicza 6)
zostanie odprawiona Msza św. w intencji byłych i obecnych Pracowników
Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Msza św. została zamówiona przez emerytowanych Pracowników
Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Serdecznie zapraszamy do udziału we Mszy św. również Czytelników i Sympatyków Biblioteki!

                                                                Kazimiera Zofia Dobek


Kazimiera Zofia Dobek – córka Ignacego Łakomskiego, sekretarza sądu w Kielcach i Marii z Jędrzejowskich. Urodziła się 2 lutego 1884 roku w Ksanach k. Pińczowa (woj. świętokrzyskie). Wcześnie osierocona (matka zmarła w 1892 roku, ojciec w roku 1896) przebywała u ciotki w Lublinie. Tutaj ukończyła gimnazjum. W1908 roku wyszła za mąż za Zdzisława Dobka, sędziego sądu powszechnego w Lublinie. W tym roku również podjęła pracę w Bibliotece im. Hieronima Łopacińskiego. Jak długo pracowała – nie udało się ustalić. W1916 roku roku wraz z mężem została ewakuowana do Rosji. Osiedlili się w Krasnojarsku na Syberii. Nie pozostawała bezczynną; udzielała się w amatorskich zespołach teatralnych i recytatorskich, działających wśród tamtejszej Polonii. Do kraju wróciła z rodziną w 1922 roku, ale nie podjęła już pracy zawodowej, zajęła się wychowaniem piątki dzieci i prowadzeniem gospodarstwa domowego. W czasie okupacji straciła męża, aresztowanego w 1942 roku i osadzonego w Dachau, gdzie zmarł. Po wojnie nadal mieszkała w Lublinie. Często wspominała pracę w Bibliotece.
Zmarła 24 października 1978 roku w Lublinie. Została pochowana na cmentarzu przy ul. Lipowej (Sek. 24, II grób wzdłuż alejki). Na płycie nagrobnej umieszczono napis: „Pierwsza bibliotekarka Biblioteki im. Łopacińskiego”.

Biogram opracował dr Zdzisław Bieleń na podstawie: USC w Lublinie. Księga zgonów; Notatka sporządzona dla autora przez syna Kazimiery, Zygmunta Dobka (pozostaje w zbiorach WBP).