Szanowni Państwo!
9 września 2022 r. mija 83 lata od najcięższego bombardowania Lublina przez niemieckie lotnictwo wojenne Luftwaffe.

Bomby spadły głównie na obiekty w centrum miasta, ale także na koszary wojskowe przy al. Kraśnickiej.
W wyniku tego zaplanowanego, powietrznego ataku zginęły setki mieszkańców Lublina, wiele budynków zostało zburzonych albo poważnie uszkodzonych. Bomby spadły m.in. na lubelski Ratusz – życie straciło 16 pracowników Zarządu Miasta i 10 interesantów oraz szukający schronienia przed niemieckim najeźdźcą, Prezydent Torunia Leon Raszeja, który zginął na dziedzińcu ratuszowym.
Pracowników Zarządu Miasta, poległych w czasie nalotu bombowego 9 września 1939 r. na stanowisku pracy w ówczesnym Zarządzie Miasta, upamiętnia tablica pamiątkowa na ścianie Ratusza, wmurowana od strony ul. Lubartowskiej. W wiekszości zostali oni pochowani na cmentarzu przy ul. Unickiej (obecnie główne wejście od ul. gen. Władysława Andersa, w pierwszym rzędzie, po prawej stronie).
Około godz. 9.30 jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku sąsiadującym z Pocztą Główną w Lublinie (obecnie Plac Józefa Czechowicza). Zginął w nim – w wieku 36 lat – Józef Czechowicz, wybitny poeta, dziennikarz, radiowiec, który właśnie ewakuował się z Warszawy, gdzie pracował w ostatnich latach przed wybuchem wojny.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w dniu 9 września każdego roku, przedstawiciele Prezydenta, Rady i Urzędu Miasta Lublin, władz wojewódzkich rządowych i samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej, innych instytucji państwowych, edukcyjnych i kulturalnych, Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i podmiotów związanych z pamięcią o Józefie Czechowiczu: Szkoły Podstawowej i Muzeum im. Józefa Czechowicza, Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, a także stowarzyszeń kombatanckich – składają kwiaty i zapalają znicze w miejscach upamiętniających te tragiczne wydarzenia.


Program obchodów pamięci, 9 września 2022 r. (piątek):
godz. 9.00 – otwarta lekcja historii, przygotowana przez lubelski Oddział IPN, nt. września 1939 w Lublinie, plac Litewski, przed pomnikiem Józefa Czechowicza;
godz. 9.30 – uroczyste spotkanie pamięci przy pomniku Józefa Czechowicza na placu imienia Poety;
godz. 10.15 – przedstawiciele władz i mieszkańców Miasta oraz innych instytucji złożą kwiaty i zapalą znicze pod tablicą pamiątkową na Ratuszu;
godz. 11.00 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach poległych od bomb 9 IX 1939 r. na cmentarzu przy ulicy Unickej.

Zapraszamy do udziału w tym patriotycznym wydarzeniu pamięci

Zaproszenie przekazał:
Zdzisław Niedbała – Kancelaria Prezydenta Miasta Lublin