Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada – odezwa i program obchodów

Wojewoda Lubelski Lech Sprawka serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego i gości
do udziału w uroczystych obchodach
Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada 2022 r. w Lublinie

Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w województwie lubelskim

Program obchodów w Lublinie:

11 listopada 2022 r. (piątek)

godz. 9.00 – uroczyste posiedzenie Rady Miasta Lublin (Trybunał Koronny, Rynek 1))
godz. 10.00 – msza św. w intencji Ojczyzny (Archikatedra Lubelska, ul. Królewska 10)
godz. 11.30 – uroczysty apel (Plac Litewski):

• złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Lublin
  • odegranie i odśpiewanie hymnu narodowego
  • uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt
  • wystąpienie wojewody lubelskiego Lecha Sprawki
  • wręczenie odznaczeń i aktów mianowań na kolejny stopień dla żołnierzy Wojska Polskiego
  • musztra paradna w wykonaniu uczniów klas mundurowych XIV Liceum Ogólnokształcące im. Z. Herberta w Lublinie
  • apel pamięci i salwa honorowa
  • salut armatni
  • złożenie kwiatów pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego
  • defilada

godz. 13.00 – spacer Lubelskim Szlakiem Niepodległości prowadzony przez przewodników PTTK
(rozpoczęcie przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim)
godz. 13.30 – złożenie kwiatów pod upamiętnieniami:

• Władysława Cholewę, delegata Rządu RP na województwo lubelskie i wojewodę lubelskiego w latach 1941-1944 (gmach Sądu Okręgowego, ul. Krakowskie Przedmieście 43)
  • Jerzego Albina de Tramecourta, wojewodę lubelskiego w latach 1937-1939 (gmach Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4)
  • Stanisława Witalisa Moskalewskiego, wojewodę lubelskiego w latach 1919-1926 (gmach Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Spokojna 4)

godz. 14.00 – złożenie kwiatów na mogiłach legionistów (cmentarz wojenny przy ul. Białej)
godz. 17.00 – koncert symfoniczny „Salve Polonia” – z muzyką ku Niepodległej (Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5)

Na Placu Litewskim w Lublinie swoje namioty promocyjne wystawią:
19 Lubelska Brygada Zmechanizowana,
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej,
Oddział Żandarmerii Wojskowej w Lublinie,
Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Oddział w Lublinie,
Agencja Mienia Wojskowego

Dla wszystkich uczestników uroczystości będzie przygotowana wojskowa grochówka!

Chełm

11 listopada 2022 r. (piątek)

godz. 10.00-16.00 – Wojskowa Gra Terenowa w Chełmie

Podczas rywalizacji grupowych (rodziny, grupy znajomych, klasy), będzie można wykazać się umiejętnościami posługiwania się mapą i kompasem, budowy schronienie, rozpalania ogniska i maskowania się w terenie. Celem zawodow jest promowanie postaw patriotycznych i obronnych, przeżycie obchodów Narodowego Święta Niepodległości w połączeniu z dbałością o zdrowie społeczeństwa i promocja służby wojskowej.

Hrubieszów

12 listopada 2022 r. (sobota)

godz. 8.00-16.00 –  „Trenuj z wojskiem” w Hrubieszowie

W ramach akcji organizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w jednostce wojskowej w Hrubieszowie odbędzie się kolejna tura jednodniowych szkoleń dla pełnoletnich Polaków. Żołnierze 2 Pułku Rozpoznawczego będą uczyć podstaw posługiwania się bronią, strzelania, walki wręcz, zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz orientacji w terenie.

źródło: www.lublin.uw.gov.pl

Polska flaga

Fot. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – w barwach narodowych. Fot. pixabay.com