W roku 2022 przypada 80. rocznica utworzenia obozu kobiecego w KL Lublin. To okazja, by wspominać osadzone tu więźniarki. Jedną z najważniejszych postaci, która zapisała się w historii Majdanka, jest Stefania Perzanowska – założycielka i kierowniczka rewiru – kobiecego szpitala obozowego.

Stefania Perzanowska pobyt w KL Lublin z punktu widzenia lekarki opisała w książce „Gdy myśli do Majdanka wracają”. Po raz pierwszy książka została opublikowana w roku 1970 w Wydawnictwie Lubelskim. W recenzji pierwszego wydania obozowych wspomnień Stefanii Perzanowskiej, Zofia Murawska, pracowniczka działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku, napisała: „Są ludzie, dla których obrany zawód stanowi najważniejsze posłannictwo życiowe. Potrafią mu być wierni w każdych warunkach i w każdej sytuacji, bez względu na przeszkody i trudności, a gdy zaistnieje konieczność, bez wahania narażają się na niebezpieczeństwo i gotowi są walczyć ze wszystkimi przeciwnościami. Do takich osób należy dr Stefania Perzanowska”.

Nową edycję wspomnień, wzbogaconą o posłowie i niepublikowane grypsy, opublikowało Wydawnictwo Prószyński Media/Prószyński i S-ka we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku.

1 grudnia 2022 r., o godzinie 17.30 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbędzie się poświęcone książce spotkanie.

Wezmą w nim udział: Marta Grudzińska – redaktorka naukowa publikacji oraz wnukowie Stefanii Perzanowskiej – Andrzej i Krzysztof Korczakowie, którzy opowiedzą o tym, jak zapamiętali babcię i jakie pamiątki po sobie pozostawiła. Rozmowę poprowadzi Nadia Sola-Sałamacha, pracowniczka działu historii Państwowego Muzeum na Majdanku.

Spotkanie będzie tłumaczone na PJM oraz transmitowane online na Facebooku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (otwartym dla wszystkich). Osoby biorące udział w spotkaniu będą mogły kupić publikację w promocyjnej cenie.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Stefania Perzanowska. Pani Doktor z Majdanka”, prezentowanej w Państwowym Muzeum na Majdanku, do zwiedzania której również serdecznie zapraszamy.

O wystawie