Cykliczna audycja internetowa Biblioteki

Facebook WBP (otwarty dla wszystkich) – odcinek 142

15 marca 2023, godz. 10.00

Czy to bajka, czy nie bajka – odpowiedzcie sobie sami,

Lecz na pewno wy nie wiecie, jak to jest z rzemieślnikami.

Jak to z tym rzemiosłem było, skąd się wzięło, co to?

Przeczytajcie tę bajeczkę, a już będzie prosto.

 • Od krawca do groomera, czyli barwny rzemieślniczy świat.
  19 marca swoje święto obchodzą rzemieślnicy. Wspominają swego Patrona, świętego Józefa – cieślę z Nazaretu. Kim są współcześni rzemieślnicy, czy każdy rzemieślnik jest przedsiębiorcą i czy każdy przedsiębiorca jest rzemieślnikiem, czy wśród miejskich rzemiosł są zawody „ginące” i jakie nowe rzemiosła wpisywane są do klasyfikacji uprawianych zawodów, i czy najmłodsi wiedzą, że ich rodzice są rzemieślnikami – o tym wszystkim porozmawiamy z Magdaleną Zabłocką – Dyrektorem ds. programowych Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie.

  Magdalena Zabłocka – prawniczka, iberystka, lingwistka, w Izbie zajmuje się szeroko pojętą oświatą zawodową na forach lokalnych, krajowych i międzynarodowych oraz promowaniem rzemiosła. Autorka publikacji „Rzemiosło w przestrzeni kulturowej” (Lublin 2019) oraz trzech książek – poświęconych rzemiosłu – dla najmłodszych czytelników, których współautorką – ilustratorką jest córka Magdaleny Zabłockiej – Aleksandra Zabłocka.

  Lubelskie obchody tegorocznego święta patronalnego rzemieślników – św. Józefa, 19 marca 2023 roku rozpoczną się uroczystą mszą św. w intencji Rzemieślników i ich rodzin, którą o godz. 11.30 odprawi w Archikatedrze Lubelskiej ks. abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski. Rzemieślnicy lubelscy zapraszają!Jan Matejko, Autokarykatura rodziny Matejki: Jan Matejko z paletą w ręku; żona w fotelu i dwoje dzieci (ok. 1872);
[Jan Matejko maluje Mikołaja Kopernika]
źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie
 • Do 25 marca można w Galerii Biblioteki oglądać wystawę „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem. Pokaz kopii dzieła Jana Matejki autorstwa Ireneusza Rolewskiego przygotowanej z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika”.
  Case study Matejko-Rolewski”. O rzemieślnikach-artystach porozmawiamy z dr Elżbietą Matyaszewską, znawczynią malarstwa Jana Matejki.

  Dr Elżbieta Matyaszewska – historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, absolwentka historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wieloletni pracownik Instytutu Leksykografii KUL – redaktorka i autorka haseł z zakresu sztuki religijnej, zamieszczonych w Encyklopedii Katolickiej. Przez lata współpracowała z redakcjami lubelskich i warszawskich periodyków, publikując relacje z wystaw sztuki dawnej i współczesnej, a także cykliczne teksty z zakresu historii ubioru, mody i rzemiosła artystycznego. W ramach prac związanych z gromadzeniem informacji o  stratach kultury polskiej, prowadzonych przez Wydział do spraw Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przygotowała kilkadziesiąt kart obiektów rzeźbiarskich z XIX i XX wieku utraconych podczas II wojny światowej. Obecnie współpracuje z Instytutem Sztuki PAN w Warszawie, a także Redakcją Polskiego Słownika Biograficznego, pisząc biogramy polskich artystów, przewidziane do kolejnych tomów obu słowników.
  Jest autorką książki „Wierzę w cuda nie od dziś. Religia w życiu i twórczości Jana Matejki” (Lublin 2007), współautorką albumowego opracowania Matejko. Obrazy olejne. Katalog (Warszawa 1993), autorskich rozdziałów w kilku publikacjach zbiorowych dotyczących ikonograficznej obecności zwierząt w dziełach sztuki, referatów posesyjnych podejmujących problematykę sztuki religijnej oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu ikonografii chrześcijańskiej i malarstwa polskiego. Jest członkinią Stowarzyszenia Historyków Sztuki.


fot. ilustracyjne: pixabay.com