Wojewódzka Biblioteka Publiczna
im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
oraz
Dyskusyjny Klub Książki

zapraszają na spotkanie autorskie
9 maja (wtorek) 2023 r. o godzinie 17.00
Galeria Biblioteki WBP
Gościem spotkania będzie
Artur Barciś
Rozmowę poprowadzi Lidia Głębicka

Artur Barciś
Artur Barciś

Artur Barciś – aktor teatralny, filmowy, radiowy i dubbingowy. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, gdzie w 1978 roku zadebiutował rolą Dziennikarza w Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reż. Jana Zdrojewskiego.  Artystycznie związany z warszawskimi scenami: Teatrem na Targówku, Teatrem Narodowym, Teatrem Ateneum oraz Och-Teatrem. Do jego ważniejszych ról teatralnych należą: Czarne Tango w Przeklętym Tangu Manuela Puiga w reż. Leny Szurmiej w Teatrze Ateneum, Lejzorek w Burzliwym życiu Lejzorka Ilii Erenburga w reż. Macieja Wojtyszki i Waldemara Śmigasiewicza w Teatrze Ateneum, Amos Hart w Chicago Johna Kandera w reż. Krzysztofa Jasińskiego w Teatrze Komedia, a także Hitler w Mein Kampf George’a Tabori w reż. Roberta Glińskiego w Teatrze Ateneum.  Jako reżyser stworzył takie spektakle jak: Trzy razy Piaf  wg własnego scenariusza i Kofta Jonasza Kofty w Teatrze Ateneum oraz Taka noc nie powtórzy się nigdy Kacpera Stefanowicza w Teatrze Syrena w Warszawie. W Teatrze Telewizji wystąpił m.in. w Amadeuszu Petera Schaffera w reż. Macieja Wojtyszki, Cezarze i Pompejuszu Henri de Montherlanta w reż. Jerzego Antczaka, Domu otwartym Michała Bałuckiego w reż. Michała Kwiecińskiego czy Skrzywdzonych i poniżonych Fiodora Dostojewskiego w reż. Izabelli Cywińskiej. Jego filmowym debiutem było Do ostatniej krwi Jerzego Hoffmana, z którym współpracował później także przy Znachorze. Swoją pierwszą główną rolę filmową zagrał w serialu Odlot Janusza Dymka.
W 1984 r. po raz pierwszy zagrał u Krzysztofa Kieślowskiego w Bez końca, występując potem w znaczących epizodach w niemal wszystkich częściach Dekalogu.

Do jego ważniejszych ról należy także kreacja w Życiu za życie w reż. Krzysztofa Zanussiego oraz Braciszek w reż. Andrzeja Barańskiego. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, nominacji i wyróżnień w tym m.in. Nagrody dla Najlepszego Aktora Pierwszoplanowego za rolę tytułową w filmie Kontroler Petera Vogta na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Down Under w Australii w 2003 roku , Nagrody Dziennikarzy na Przeglądzie Filmów Kina Niezależnego OFFensiva we Wrocławiu w 2004 roku, nominacji do Telekamery dla Najlepszego Aktora w 2005 roku oraz do Złotej Kaczki w kategorii Najlepszy Aktor za rolę w filmie Galerianki w 2009 roku. Jako reżyser teatralny otrzymał Złotą Maskę za spektakl Jabłko, który zrealizował w Teatrze Żelaznym w Katowicach w 2018 roku. Jest także laureatem I Nagrody Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu z 1980 roku.

Serca publiczności podbiły jego role w serialach Miodowe lata i Ranczo.

W Och-Teatrze możemy oglądać kilka przedstawień z jego udziałem: Mayday oraz Mayday 2 Ray’a Cooney’a w reż. Krystyny Jandy czy w Zemście Aleksandra Fredry w reż. Waldemara Śmigasiewicza.

Spotkanie odbędzie się w ramach XX Tygodnia Bibliotek

DKK LOGO BELKA
województwo lubelskie logo belka
lubelskie smakuj życie logo