Tadeusz Sławecki

Prezes Polsko-Kanadyjskiego Stowarzyszenia Biznesmenów i Profesjonalistów
w Windsor

zapraszają na wystawę

„Jubileusz Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin”

Hol Biblioteki

Lublin, ul. G. Narutowicza 4

Mikołaj Kopernik przeszedł do historii jako twórca przełomowej dla nowożytnej nauki teorii heliocentrycznej.
Przyszły astronom urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu w rodzinie kupieckiej. Po jego śmierci ojca opiekę nad Mikołajem przejął brat matki, Łukasz Watzenrode, przyszły biskup warmiński. Z inicjatywy wuja podjął studia z prawa kanonicznego na uniwersytecie w Bolonii oraz studia medyczne w Padwie, połączone z uzyskaniem doktoratu z prawa kanonicznego na uniwersytecie w Ferrarze. Wcześniej studiował nauki matematyczno-przyrodnicze w Akademii Krakowskiej.
Podczas pobytu we Włoszech Kopernik doskonalił znajomość języków klasycznych, tłumacząc z języka greckiego na łacinę dzieła Teofilakta Symokatty (VII w.), a także pogłębiał studia nad tradycją pitagorejską.
Większości swych obserwacji astronomicznych Mikołaj Kopernik prowadził we Fromborku, gdzie zmarł 24 maja 1543 r.
Rok 2023 został ustanowiony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci polskiego astronoma.
W uchwale senatorowie wskazali, że w swoim najsłynniejszym dziele „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaj Kopernik przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, które zburzyły ówczesny obraz świata. Jego odkrycie spowodowało rewolucję naukową, zwaną przewrotem kopernikańskim.

Ministerstwo Edukacji i Nauki – 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Wystawę z inicjatywy przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Kazimierza Michała Ujazdowskiego zorganizowało Polsko-Kanadyjskie Stowarzyszenie Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsorze (Canadian Business and Professional Association of Windsor).

Na ekspozycji, zorganizowanej przez Polsko-Kanadyjskie Stowarzyszenie Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsorze, na 21 planszach zaprezentowano fakty z biografii Mikołaja Kopernika – jego dzieciństwo i młodość w Toruniu; studia: nauki wyzwolone na Akademii Krakowskiej, prawo w Bolonii, medycynę w Padwie i prawo kanoniczne w Ferrarze; życie i pracę po powrocie do Polski: w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie i Fromborku; działalność publiczną na Warmii; wczesne publikacje i istotę największego odkrycia. Wystawa przypomina również ponowny pochówek astronoma w 2010 r., po odnalezieniu jego szczątków pod posadzką kościoła we Fromborku, a także prezentuje dowody upamiętnienia Kopernika na świecie i w Kanadzie, w tym obchodzone tam 500-lecie jego urodzin.

Senat – Otwarcie wystawy „Jubileusz Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin”

wystawa będzie eksponowana

do 24 czerwca 2023 roku w godzinach pracy Biblioteki.

Wstęp wolny. Zapraszamy!