Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie

Galeria Biblioteki
Lublin, ul. Narutowicza 4

Program
• Powitanie gości – Andrzej Rolla, Dyrektor WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
• Lubelski Bibliotekarz Roku 2023 – wręczenie nagrody w konkursie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
• Z dziejów ruchu regionalnego na Lubelszczyźnie – prof. dr hab. Marian Surdacki
• Jak współpraca z bibliotekarzami może rozwijać zawodowo – Magdalena Gomułka
• AI jako współpracownik w bibliotece : wyzwania i możliwości wykorzystania technologii w codziennej pracy – Monika Schmeichel-Zarzeczna
• Prezentacja wystawy Patroni Literaccy Roku 2024 – Kamila Rudnicka

Małgorzata Podniesińska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wólce. Jest autorką raportu Diagnoza potrzeb i potencjału kulturowego społeczności Gminy Wólka, który stanowi znakomite źródło informacji. Pozyskała środki z ogólnopolskiego projektu BLISKO, w ramach którego realizuje zadania pn. Między wersami, czyli nasza biblioteka BLISKO ciebie. Działania te służą wzmocnieniu roli biblioteki jako „trzeciego miejsca”, które jednoczy społeczność lokalną projektami czytelniczymi i kulturalnymi.

prof. dr hab. Marian Surdacki – profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Instytut Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych. Specjalizuje się w historii opieki społecznej i historii wychowania.
Pełni funkcję kierownika Katedry Historii Opieki Społecznej w Instytucie Pedagogiki. Jest członkiem Towarzystwa Naukowego KUL, członkiem Komitetu Redakcyjnego „Roczników Nauk Społecznych”, redaktorem serii Towarzystwa Naukowego KUL „Prace z Historii Szkolnictwa i Opieki Społecznej w Polsce”. Jest prezesem Zarządu Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny i prezesem Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej.

Magdalena Gomułka – instruktorka Działu Instrukcyjno-Metodycznego Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Ogólnopolski Bibliotekarz Roku 2021, przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Katowicach. Jest autorką licznych artykułów dotyczących rozwoju zawodowego bibliotekarzy w czasopismach naukowych i popularnych. Aktywnie uczestniczy w projektach, konferencjach i szkoleniach międzynarodowych i krajowych w Hadze, Budapeszcie i Nowym Jorku. Autorka wystąpień o polskich bibliotekach
na zagranicznych konferencjach w Dublinie i Genewie.

Monika Schmeichel-Zarzeczna – trenerka, edukatorka, koordynatorka projektów. Przez 7 lat związana zawodowo z MBP w Lublinie jako bibliotekarka i kierownik filii. Zajmuje się prowadzeniem działań wykorzystujących nowe technologie w edukacji, pisaniem projektów oraz wspieraniem rozwoju osób z różnych grup wiekowych. Pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia LABiB i ambasadorki EPALE na rzecz uczenia się dorosłych w Europie. Stypendystka Ministra KiDN 2020 w kategorii zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury.

Kamila Rudnicka – instruktorka Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Prowadzi spotkania literackie dla seniorów z Lubelskiej Szkoły Superbabci i Superdziadka. Jest autorką
licznych artykułów i członkinią zespołu redakcyjnego „Dostrzegacza Bibliotecznego”.

• Patroni Literaccy Roku 2024, Galeria Biblioteki
• Lubelszczyzna Piękna. Migawki – wystawa fotografii Anety Sarny-Blachani, Galeria Biblioteki
• Piórkiem i dłutkiem. Kolejne spotkanie – wystawa Ireneusza Targońskiego, Autorska Galeria Hol

Dział Instrukcyjno-Metodyczny