Kolejne biblioteczne wspomnienie z przeszłości z cyklu: Przeżyjmy to jeszcze raz!

Pozostajemy w kręgu wystaw i z okazji przypadającego dzisiaj, tj. 22 kwietnia, Światowego Dnia Ziemi, sięgamy do bogatej fototeki Artura Tabora.

Artur Tabor (1968-2010) – urodził się w Radomiu. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach na kierunku zootechnika. Zawodowo zajmował się fotografią przyrodniczą, która była pasją jego życia. Przez wiele lat pracował w miesięczniku „ZWIERZAKI” wydawanych przez Wydawnictwo „Prószyński i S-ka”. Był członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody. Laureatem wielu nagród. Specjalizował się w fotografowaniu
i filmowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku, szczególnie ptaków. Na podglądaniu przyrody spędzał kilka miesięcy w roku budując specjalne ukrycia w koronach drzew, wśród wodnych szuwarów lub wkopując się w ziemię – jak sam mówił bawił się w Indian w wieku dorosłym. Autor wielu albumów fotograficznych jak również filmów o tematyce przyrodniczej. Współprowadzący program telewizyjny „Dzika Polska”.

Artur Tabor zginął tragicznie 2 lipca 2010 r. w Mongolii.

W uznaniu zasług Senat Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył pośmiertnie Artura Tabora medalem „Dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawem”. W maju 2019 roku Radni Gminy Jedlnia-Letnisko nadali Arturowi Taborowi tytuł „Honorowy obywatel Gminy Jedlnia-Letnisko”.

Rok 2017:
29 września 2017 r. w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie odbył się wernisaż wystawy fotografii Artura Tabora Nostalgiczny Bug. Wystawa została zrealizowana w ramach zadania „Edukacja przyrodnicza w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie” ze środków Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Fotorelacja z wernisażu wystawy fotografii Artura Tabora „Nostalgiczny Bug”

Rok 2018:

5 grudnia w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie odbył się finał konkursu plastycznego i fotograficznego im. Artura Tabora o tematyce przyrodniczej pt. „Ptasi świat”. Po uroczystości wręczenia nagród otwarta została wystawa fotografii Artura Tabora,  zorganizowana w ramach zadania współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie «„Ptasi świat” – edukacja przyrodnicza w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie».

Finał Konkursu plastycznego i fotograficznego im. Artura Tabora o tematyce przyrodniczej pt. „Ptasi świat” w obiektywie

Rok 2019:

5 grudnia 2019 r. w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego odbyła się prezentacja albumu fotograficznego Artura Tabora BUG. Pejzaż nostalgiczny (Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2019).

Artur Tabor – człowiek legenda. Artysta z rzadko spotykaną pasja życia, miłością do przyrody i do Tajemniczej Krainy Rzeki Bug, z jej pięknymi ludźmi i pejzażem, który raz zapamiętany, powróci do nas wielką tęsknotą… Czarno-białe fotografie z legendarnego już albumu „Bug. Pejzaż nostalgiczny” są nie tylko hołdem złożonym przemijającemu światu, ale przede wszystkim dokumentem wrastania autora niemal całkowicie – sercem, duchem i wyjątkowym talentem, a nawet fizycznością – w te mistyczną, wielowymiarową przestrzeń. Tworzy ja zjawiskowa przyroda z aortą krnąbrnej rzeki Bug – jej ptactwo, dzikie i domowe zwierzęta, zapachy polnych kwiatów, schnącego siana, kurzu na krętych drogach pośród łąk, ostebnowanych wiatrem koszul upranych w rozlewiskach rzeki…
prof. Stanisław Baj

BUG – magia rzeki i ludzi. Historia mojej fascynacji tą rzeką to również historia mojego życia, które splata się z Bugiem. Woda zawsze mnie fascynowała, ale początkowo nie zdawałem sobie z tego sprawy. Nad rzekami czuję się najlepiej, otwarta przestrzeń mnie uspokaja, a zapach wody i błota koi zmysły. Jeszcze w szkole średniej czytałem w książkach o Bugu, rzece dzikiej i nieuregulowanej, płynącej na naszych wschodnich ziemiach. Coś mnie tam ciągnęło.
W pewnym wieku nie analizuje się tych odczuć, po prostu się działa…
Artur Tabor

Prezentacja albumu fotograficznego Artura Tabora „Bug – pejzaż nostalgiczny” w obiektywie

Zapraszamy na stronę internetową fotografia przyrodnicza. Artur Tabor